Lukáš Kovanda: Propad turistického ruchu se potvrdil. Češi houfně míří na své chalupy

11. srpen 2020

Cestovní ruch v Česku zaznamenal vlivem pandemie rekordní propad. Vrátí se do našich životů fenomén chataření? A bude koupě chalupy nebo chaty dobrou investicí do budoucna?

Čtěte také

Výpočty Českého statistického úřadu potvrzují, že v důsledku pandemie ubylo v Česku hlavně turistů z ciziny. Celkový počet ubytovaných hostů se snížil o 82,9 %. Počet přenocování poklesl o 81,7 %. Očekávaný propad návštěvnosti se tedy potvrdil.

„Z pochopitelných důvodů bohužel došlo k úbytku hlavně zahraničních turistů. Například asijští turisté k nám teď vůbec necestují. Citelně ubylo i turistů z Německa a Itálie,“ potvrzuje v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

Na druhé straně zaznamenáváme rekordní přírůstek českých turistů v zahraničí, i když jde o cesty výhradně do relativně blízkých zemí. Přeplněné jsou i turistické lokality v Čechách. Domácími turisty jsou doslova ochromeny i české lázně.

Narvané k prasknutí

Pandemie koronaviru znemožnila Čechům cestovat. Lázeňství díky tomu zažívá velký boom

Češi se nové situaci přizpůsobili velmi rychle. Přesto to podle Lukáše Kovandy nebude stačit na to, aby došlo ke kompenzaci vzniklého propadu. „Doba, kdy turistický ruch nefungoval, trvala moc dlouho. Navíc tu prostě nejsou zahraniční turisté.“

Nejistota cestování do zahraničí posílila návrat Čechů na jejich chalupy a chaty. V červnu letošního roku se dokonce prodalo o polovinu více chat než loni. „Je to logické. Koronavirus uspíšil oživení chalupaření. Nyní si mnoho lidí uvědomilo, že jim home office pobyt v přírodě umožňuje. 

„V posledních letech navíc pozemky nabývají na ceně. Koupě nemovitosti v přírodě bude dobrou investicí do budoucna,“ předpovídá Lukáš Kovanda. Je návrat do předkrizového stadia vůbec reálný? 

Návrat zpět se konat nebude

„Do stejného stavu jako před krizí se turistický ruch už nevrátí,“ míní ekonom. „Například kongresová turistika zaznamenala obrovský šrám, kterého se už nezbaví. Lidé totiž pochopili, že se nemusejí scházet, ale že jim stačí uspořádat videokonferenci. To by před rokem bylo nemyslitelné.“

„Trh bude prostě vypadat jinak. U některých typů turistiky bude mnohem těžší oslovit zájemce. Klasické cestování za poznáním se zřejmě nezmění. Nicméně se budou v příštích letech zdražovat letenky v důsledku zdražování emisních povolenek Evropské unie. Obávám se, že cestování bude pro mnohé finančně nedostupné,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Další témata rozhovoru: program COVID – Lázně; vývoj cen bytů a nemovitostí; propad nemocenského pojištění; klesající zisky českých bank; posilující koruna, stagnace hypotečních sazeb. 

Spustit audio

Související