Ekonom Lukáš Kovanda: Program COVID III se nedaří čerpat. Podzimní náraz může být větší

3. červenec 2020

Z programu COVID III. se vyčerpaly jen čtyři setiny procenta. Vkládaly se do něj velké naděje. Co jeho využití brání?

„Vysvětlení nemáme a řešíme to,“ uvedl hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. „Bude jednání mezi ministerstvem financí a bankami. Možná ta státní záruka není tak vysoká, aby to bylo pro banky atraktivní.“

Na podzim se bude muset ekonomika postavit na nohy

Na druhou stranu si o podporu neříkají samotné firmy.  „Žádostí je za 13 miliard, což je mnohem níže, než jsme předpokládali,“ dodává ekonom Lukáš Kovanda.

Je otázka, jestli mají jiné možnosti, jak čelit krizi. „Proto ten podzimní náraz může být větší, až se ekonomika bude muset postavit na nohy, bez podpůrných programů státu. To se může projevit nárůstem nezaměstnanosti, poklesem spotřeby a recesí.“

Před pár měsíci bych výši schodku považoval za sci-fi

Lukáš Kovanda

Červnový deficit byl víc než 195 miliard. Korun. Suverénně nejhorší v historii. „Kdyby mi ta čísla někdo řekl před pár měsíci, tak bych to považoval za sci-fi. Ale už dlouho se říkalo, že může přiletět černá labuť. To se teď děje, a důsledky budeme pociťovat dlouhá léta. Ale jednorázové zadlužení je přijatelné.“

Jak dodal Lukáš Kovanda, i další velké ekonomiky se takto razantně poskytují státní peníze. Například Německo snížilo plošně DPH. „Je to záměr německé vlády, aby se zlevnilo veškeré zboží a roztočila se kola spotřeby. Když lidem zbyde víc peněz, tak si koupí snáze i naše zboží, které tam vyvážíme a může to oživit i naši poptávku. Existují různá srovnání a jedno z nich říká, že jestli má některá země naději na rychlé zotavení, tak je to Německo.

Další témata rozhovoru: Evropa má málo světových značek. Dopad koronaviru na míru nezaměstnanosti? Živnostníci a paušální daň. Ceny pohonných hmot, energie a plynu. Dobrý rok pro houbaře, katastrofální pro pojišťovny.

autoři: Vladimír Kroc , zk
Spustit audio

Související