Lukáš Kovanda: Skutečně nemá cenu zachraňovat všechny

14. duben 2020

Můžou českou ekonomiku položit pouhé dva měsíce omezení? Ještě nedávno se říkalo, jací jsme evropští premianti. Ať už jde o růst nebo o zaměstnanost.

Čtěte také

„My jsme na současnou krizi poměrně dobře připraveni. V porovnání s většinou dalších zemí EU máme nižší veřejný dluh v poměru k HDP. Máme 30 %. Jsme na polovině maastrichtského kritéria pro přijetí eura. To je 60 %,“ připomíná ekonom Lukáš Kovanda.

Na dluh je ta nejlepší doba

„Německo, které je rozpočtově velice ukázněné, má nyní 60 %. Nemluvím už o Francii, která má 100 %, Rakousko 70 %.“ Kovanda proto podporuje, aby se Česko kvůli pomoci firmám zadlužilo. „Nikdy v historii České republiky od roku 1993 nebyla případnější doba se zadlužit.“

Čtěte také

„Nikdy v historii nebyl dluh opodstatněnější, než je právě nyní. Z tohoto hlediska jsme poměrně dobře připraveni,“ uvažuje ekonom. „Uvědomuji si nebezpečí dluhu. A uvědomuju si, že jsou to peníze daňového poplatníka, který ten dluh nakonec bude muset zaplatit.“

Kdo nestojí za záchranu?

„Programy pro záchranu se proto musí navrhnout co nejadresněji. Aby skutečně působily tam, kde mají. Aby nezachraňovaly firmy, které by tak jako tak musely za běžných okolností odejít z byznysu. Nemá skutečně cenu zachraňovat všechny.“

„Toto je nakonec ta největší výzva. Nikoli sehnat peníze, ale ty peníze rozdělit tak, aby zachraňovaly tam, kde mají. Abychom nezachraňovali firmy, u nichž to není dlouhodobě udržitelné a efektivní,“ uzavírá Kovanda v pořadu Jak to vidí...

Další témata rozhovoru: uvolňování omezení pro obchody a služby, potenciál ČR, konec cenové války na ropném trhu.

Spustit audio

Související