Louis Armstrong. Z dítěte ulice mezinárodní hvězdou

6. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Louis Armstrong

Dnešní výročí je datum úmrtí jednoho z největších hudebníků 20. století. Měl několik přezdívek, čtyři ženy, jeho skladby zná celý svět. Napsal Petr Vodička. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Hudba v New Orleans, kde se Louis Armstrong narodil, zněla všude. Matka nebyla často doma, a tak se malý Louis musel starat o svou sestru. Když střílel na Silvestra pistolí jednoho z náhradních otců, zatkli ho, a zavřeli do Útulku pro barevné hochy. Panovala tam tvrdá disciplína. Ale taky se tam vyučovala hudba. Každý si mohl vybrat. Učit se praktickým dovednostem nebo hudbě. Okamžitě se vrhnul na hraní.

V Lucerně odehrál devět koncertů

Nejdřív hrál po hospodách, pak na výletních parnících. Amstrongova druhá žena byla i jeho manažerkou a jeho kariéra začala strmě stoupat. Jedna z jeho přezdívek byla Satchelmouth, což zhruba znamená pytlovitá ústa. Když jel v roce 1932 na návštěvu Velké Británie, redaktor hudebního pořadu ho pozdravil zkráceně Satchmo. Louisovi se to zalíbilo a používal tuhle přezdívku. Satchmo se stal světovou hvězdou.

V roce 1965 navštívil Louis Armstrong na deset dní Prahu. Odehrál v Lucerně devět zcela vyprodaných koncertů, které moderovali Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Stal se symbolem uvolnění, které v šedesátých letech probíhalo. Jeho nahrávka Melancholy Blues je na takzvané Zlaté desce, která putuje na palubě sondy Voyager jako pozdrav lidstva případným mimozemským civilizacím.

Další Příběhy z kalendáře budou o ničivému požáru, který zavinil největší poválečnou důlní katastrofu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související