Steve Jobs. Vizionář, kterého nechtěli
Lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete. Pracujte jen s génii, idioty vyhoďte. To jsou myšlenky Steva Jobse, zakladatele firmy Apple a muže, jehož vynálezy se staly fenoménem moderní doby. Stal se jedním z nejbohatších mužů světa, přitom měl od osudu rozdány docela špatné karty. Narodil se 24. února 1955 v San Franciscu ze vztahu studentky z vyšší společnosti a jejího syrského spolužáka.
Dívčiným rodičům se nápadník muslimského vyznání vůbec nelíbil, takže ještě před narozením dítěte přikázali, že půjde k adopci. Jenže vyhlédnutý pár měl zájem pouze o holčičku, a když na svět přišel chlapec, ztratili o něj zájem. Narychlo se hledal další pár a volba padla na prodavače aut Paula Jobse a jeho ženu.
Samotář s nadprůměrnou inteligencí
Steve byl zvláštní dítě. Ve škole se vymykal nejen nadprůměrnou inteligencí, ale také samotářskými sklony. Učitelé jej označovali za obtížně zvladatelného studenta, spolužáci jej šikanovali, takže několikrát změnil školu. Nakonec se skamarádil se Stevem Wozniakem, technicky velmi nadaným mládencem. A začaly se dít divy.
V garáži Jobsových rodičů založili v roce 1976 firmu Apple a začali s prodejem počítačů. Navrhoval je Wozniak, zatímco Jobs si vzal na starost prodej a marketing. Za dva roky z něj byl milionář.
Později uvedl na trh přelomový počítač, který se ovládal myší a uživatelé s její pomocí klikali na obrazovce na ikony. Už žádné složité programování a nesrozumitelné příkazové řádky. Jobs vyznával prostou, ale geniální strategii: i ta nejvyspělejší technika musí být snadná na pochopení, jinak nemá smysl.
Tlačítkové telefony odsoudil k zániku
V polovině 80. let z firmy Apple po neshodách odešel, ale po deseti letech se vrátil, aby společnost stojící před krachem zachránil. Stal se v ní neomezeným vládcem a kráčel od úspěchu k úspěchu.
Uvedl na trh produkty, o nichž lidé do té doby neměli ani tušení, že je nutně potřebují. Pestrobarevné počítače iMac, hudební přehrávač iPod, obchod s hudbou iTunes a v roce 2007 iPhone, který odsoudil tlačítkové telefony k zániku.
V roce 1991 se oženil, zplodil tři děti a těšil se, že je uvidí vyrůstat. Jenže onemocněl rakovinou, která se mu opakovaně vracela. V roce 2010 se dočkal ještě dvou věcí, na kterých mu velmi záleželo. S nejstarším synem oslavil dokončení střední školy a uvedl na trh další přelomovou technickou hračku – iPad. Zemřel 5. října 2011 ve věku pouhých 56 let.
Související
-
Meteor o největších sovách, malujících opicích, přelomovém počítači Apple Macintosh a orientaci včel
01:25 Předpověď ranních mrazíků 08:51 Reklama na první počítač 14:44 Loví sovy ježky? 25:32 Rýmované trojúhelníky 32:50 Umí orangutani malovat? 40:33 Orientace včel.
-
To je Bill Gates. Byl to Gándhí, vzpomíná na svého šéfa Jan Mühlfeit
Mühlfeit byl prezidentem evropského Microsoftu. Dnes využívá získané zkušenosti jako kouč a mentor. Má co předávat. Celé roky ho práce bavila. Stejně jako Billa Gatese.
-
První počítač. ‚Drobeček‘ vážil 30 tun
Světu byl 14. února 1946 představen praděda vašeho laptopu. První turingovsky úplný elektronkový počítač.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.