Nuselský most. Při zatěžkávacích zkouškách technici použili 66 tanků
Provoz Nuselského most v Praze byl slavnostně zahájen 22. února 1973. O překlenutí nuselského údolí se uvažovalo už od začátku 20. století. První projekty navrhovaly mohutný obloukový most ze železa, který by tehdy byl nejdelší na světě. Návrh z roku 1927 zase počítal s výstavbou několika bytových domů, které by most podpíraly a auta by jezdila po jejich střechách. Nakonec zvítězil projekt týmu Stanislava Hubičky z roku 1964 a v roce 1967 začala výstavba.
Čtyři elegantní štíhlé pilíře nesou 485 metrů dlouhý most, jehož průměrná výška nad terénem je 42 metrů. V tubusu mostu vede linka metra. Původně měla uvnitř mostu jezdit podpovrchová tramvaj, jenže po změně projektu na metro bylo rozhodnuto, že v Praze budou jezdit sovětské soupravy. Kvůli jejich váze se musel do mostu vložit ocelový rošt, který váhu přenáší do bočních stěn.
Při zatěžkávacích zkouškách technici použili i 66 tanků T-55 a několik raketových motorů. Most, stejně jako v něm uložená stanice metra, nesl původně jméno Klementa Gottwalda, od roku 1990 se jmenuje Nuselský a stanice byla přejmenovaná na Vyšehrad. V roce 2000 získal Nuselský most ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Zemřel architekt Stanislav Hubička. Stopy jeho práce jsou po celé Praze
Ve věku 88 let zemřel architekt Stanislav Hubička. Byl posledním žijícím autorem návrhu Nuselského mostu v Praze. Jeho syn Radan Hubička, který je také architektem, úmrtí otce potvrdil.
-
Z Nuselského mostu slaňovali vozíčkáři i vicepremiér Bělobrádek
„Kdo se bojí, musí na lano“. Takové by mohlo být heslo nadšenců, kteří se nechali na lanech spustit z téměř 50 metrového Nuselského mostu, a to navíc vsedě v invalidním vozíku.
-
Most Golden Gate. Typická oranžová barva je důležitá kvůli bezpečnosti lodní dopravy
Stavba mostu Golden Gate začala 5. ledna 1933. O 4 roky později se stal nejdelším visutým mostem světa. Zpočátku to všichni považovali za nereálné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.