Nuselský most. Při zatěžkávacích zkouškách technici použili 66 tanků
Provoz Nuselského mostu v Praze byl slavnostně zahájen 22. února 1973. O překlenutí nuselského údolí se uvažovalo už od začátku 20. století. První projekty navrhovaly mohutný obloukový most ze železa, který by tehdy byl nejdelší na světě. Návrh z roku 1927 zase počítal s výstavbou několika bytových domů, které by most podpíraly a auta by jezdila po jejich střechách. Nakonec zvítězil projekt týmu Stanislava Hubičky z roku 1964 a v roce 1967 začala výstavba.
Čtyři elegantní štíhlé pilíře nesou 485 metrů dlouhý most, jehož průměrná výška nad terénem je 42 metrů. V tubusu mostu vede linka metra. Původně měla uvnitř mostu jezdit podpovrchová tramvaj, jenže po změně projektu na metro bylo rozhodnuto, že v Praze budou jezdit sovětské soupravy. Kvůli jejich váze se musel do mostu vložit ocelový rošt, který váhu přenáší do bočních stěn.
Při zatěžkávacích zkouškách technici použili i 66 tanků T-55 a několik raketových motorů. Most, stejně jako v něm uložená stanice metra, nesl původně jméno Klementa Gottwalda, od roku 1990 se jmenuje Nuselský a stanice byla přejmenovaná na Vyšehrad. V roce 2000 získal Nuselský most ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Most Golden Gate. Typická oranžová barva je důležitá kvůli bezpečnosti lodní dopravy
Stavba mostu Golden Gate začala 5. ledna 1933. O 4 roky později se stal nejdelším visutým mostem světa. Zpočátku to všichni považovali za nereálné.
-
Stalinův pomník na Letné. Největší skupinové sousoší v Evropě zbourali po sedmi letech
Pomník diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina v Praze byl svého času největším skupinovým sousoším v Evropě. Jeho autorem byl sochař a vášnivý motorista Otakar Švec.
-
Karlův most. Podle pověsti určil datum i čas položení základního kamene císař Karel IV.
Základní kámen Karlova mostu byl zřejmě položen 9. července 1357. Podle pověsti určil přesné datum a čas po poradě s astrology císař Karel IV.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.