Příběhy slavných: Louis Armstrong
Velká huba (Satchmo) jazzu! Jeho hudba letěla i do vesmíru jako vzkaz mimozemšťanům. Číst vám o něm budou Pavel Rimský a Kristina Jelínková.
Vyrůstal v chudé černošské čtvrti amerického New Orleans. Datum narození? Na Den nezávislosti 4. července 1901. Asi. Neměl totiž žádný rodný list. A tak si stejně jako spousta jiných Američanů ve stejné situaci vybral sám. Všechny encyklopedie ale tvrdí, že se narodil 4. srpna 1901. Tak si vyberte.
Malý zloděj a hráč
Jako dítě to neměl vůbec jednoduché. Matka se nestarala a on často musel pro sebe a svou sestru sám shánět jídlo. Prodával noviny, dělal poslíčka, občas něco ukradl nebo vyhrál v kostkách. Taky proto začal na kornet hrát v jedné polepšovně. Vyhrál se ale až na hraní na parníku.
Jazzová i filmová hvězda
První desku natočil v roce 1923 se skupinou King Oliver´s Creole Jazz Band. To už bylo v Chicagu. Uznávanou jazzovou hvězdou se stal ve 20. letech. Docela často ale podléhal komerčním tlakům, kdy nahrával různé populární nebo dokonce lidové kousky. Objevil se i ve filmech.
Jeho hudba letí vesmírem
Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. A jedna z jeho nejznámějších skladeb na trumpetu, Melancholy Blues, byla dokonce vybrána jako vzorek pozemské hudby nesený pro mimozemské civilizace na Zlaté desce Voyageru. Dlouho byl pěveckým partnerem Elly Fitzerald. V 60. letech s ní navštívil Prahu.
Smích i na smrtelné posteli
Vždy věřil, že když naplno vyjádří, co cítí, tak je to v pořádku. V jeho přirozeném vyjadřování bylo obrovské kouzlo. Celý život taky zůstal fanouškem improvizací. První infarkt Armstronga postihl už v roce 1959. Říká se, že když 6. července 1971 umíral, tak se na své smrtelné posteli smál.
Účinkují: Pavel Rimský, Kristina Jelínková
Připravil: Vladimír Zajíc
Režie: Pavel Krejčí
Vyrobil Český rozhlas Hradec Králové v roce 2010
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.