Císař Josef II. Apoštol osvícenství na úřednickém šimlu
Osvícenský absolutista Josef II. z rodu habsbursko-lotrinského věřil, že ideje osvícenství a humanismu zvítězí nad pověrami a feudalismem. Marie Terezie syna marně nabádala k rozvážnosti. Následník sjezdil monarchii inkognito, seznamoval se s prostým lidem a stylizoval se do tatíčkovské role. Spoustu podnětů nabral v rekatolizací poznamenaných Zemích koruny české. Od smrti milované manželky Isabely Parmské a jejich dcerky žil jen prací. Zemřel 20. února 1790 ve věku 49 let.
Jakmile se ujal vlády, s vehemencí workoholika se pustil do reforem. V průběhu sotva 10 let vyprodukoval na 6000 nařízení. Především zrušil cenzuru a nevolnictví, tolerančním patentem vyhlásil svobodu některých náboženství, omezil výhody šlechty a zavedl pozemkovou daň. Ač podporoval vysoké umění, hektickou reformací se dopouštěl přešlapů hraničících s barbarstvím.
Při rušení klášterů zanedbal péči o kulturní dědictví, zakazoval tradiční slavnosti a zvyky, nebo zavedl rakev na opakované použití, ve které skončil i W. A. Mozart. Sociální politikou ani ukončením tureckých nájezdů na Evropu si kontroverzní Josef II. reputaci nezachránil. Sporná nařízení musel upravovat a dokonce odvolávat. Když zemřel, státní kancléř kníže Kounic poznamenal, že „udělal dobře“. Revoluce v říši byla na spadnutí.
Související
-
635. schůzka: Smrt Josefa II.
Na jaře roku 1789 se zdravotní stav Josefa II. velmi zhoršil. Lékaři mu nařídili klid, ale ten zasáhl jako výrok soudu, odsuzujícího obžalovaného do káznice.
-
Když si císař dupne aneb Vznik královského hlavního města Prahy
Její sláva se podle pověsti dotýká hvězd. Také se jí říká stověžatá a spodničku si prý máchá ve Vltavě... Královské hlavní město Praha vzniklo spojením čtyř měst.
-
Proč se říká: Potěmkinovy vesnice
Stavěním Potěmkinových vesnic rozumíme: falešné přikrášlování skutečnosti a zastírání pravdivého stavu věcí. Kdo ale byl Potěmkin a jak to s těmi vesnicemi vlastně navlékl?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka