Levi's: Móda zrozená ze zlaté horečky a geniálního fíglu
Jak šikovný obchodník původem z Bavorska vymyslel kalhoty, které se staly módní ikonou i výrazem společenského postoje. Slavné „pětsetjedničky“ se nosí už 140 let.
Za otce texasek je právem považovaný Löb Strauss zvaný Levi. Narodil se 26. února 1829 v bavorském městečku Buttenheim do rodiny, která vlastnila obchod se střižním zbožím. Když mu zemřel otec, vydal se Levi s matkou a dvěma sestrami do Ameriky, kde už pobývali jeho dva starší bratři.
Levi v USA začínal skromně a od píky. Napřed sám cestoval s různým zbožím přes celé Kentucky a nakonec se usadil v San Francisku. Prodával látky, textilní galanterii a potřeby pro zlatokopy. Tehdy byli totiž v Kalifornii všichni posedlí zlatou horečkou a Levi Strauss s duší obchodníka cítil šanci. A nemýlil se.
Z plátna pro stany a vozy
Do velkého města denně přijížděli dobrodruzi, aby se vyzbrojili vším potřebným, než odjedou na zlatá pole. Levi se svým švagrem založil firmu Strauss & Company na výrobu hrubého plátna pro stany a plátěné kryty vozů.
Ale pak ho napadlo, že by hledači zlata byli vděční za pořádné kalhoty, které při chlapské práci něco vydrží. Obchodnický čuch pana Strausse nezklamal. Začal s hnědou celtovinou a pak přešel na denim.
Kapsy drží jako čert
V roce 1872 kontaktoval Leviho známý nevadský krejčí Jacob Davis, původem z Lotyšska, který byl Straussovým stálým zákazníkem. Nakupoval od něj látky, z kterých šil pracovní kalhoty. Prodávaly se za dolar a šly náramně na odbyt. Davis v dopise Straussovi vylíčil geniální fígl, na který přišel.
Týkal se kapes. Ty byly pro práci zlatokopů nezbytné, jenže měly krátkou životnost – často se trhaly. Jacob Davis vymyslel, že když se kapsy pořádně, důkladně, dvojmo prošijí, a ještě navíc se do horních rohů natlučou cvoky z koňského postroje, drží jako čert.
Narozeniny kalhot
Nápad výborný, jen kdyby si ho pan Davis mohl nechat patentovat. Jako obyčejný krejčí na to však neměl peníze. Předpokládal, že v té době už prosperující obchodník Levi zaplatí papírování a patent podají společně. Levi byl z nápadu přímo nadšený.
A tak pánové Strauss a Davis dostali 20. května 1873 patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty. Společně. Pěkně půl na půl.
Kolik kalhot se dá vyrobit z jedné tuny nasbírané bavlny? Co je to denim? Kdy začaly džíny nosit i ženy? A proč se staly mezinárodním oděvním fenoménem?
Související
-
Burda: módní časopis a světové vydavatelství vzniklo kvůli nevěře
Franz Burda byl německý nakladatel a knihtiskař, který si kromě ženy Aenne Burdy vydržoval i několik milenek. Když na to jeho žena přišla, dostal nůž na krk.
-
Koh-i-noor. V roce 1889 uvedla firma na trh tužku, kterou v obchodech koupíte i dnes
Josef Hardtmuth od mala projevoval umělecké sklony. Jedním z jeho vynálezů byla směs rozemletého grafitu s jílem, která dala základ pro výrobu tužek různé tvrdosti.
-
Ladislav Špaček: Ležérní styl? Chování lidí ve formálním oblečení bývá mnohem uhlazenější
Patří k nejznámějším popularizátorům společenského chování u nás. Tvrdí, že se etiketa pořád vyvíjí stejně jako jazyk. Otázkou je, jestli tím správným směrem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.