Leden je ideálním obdobím pro výsev celeru

2. leden 2012
Rada pro tento den

S blížícím se jarem přinášíme nejaktuálnější rady Ludmily Duškové.

Květiny se musí opečovávat celoročně
Muškáty a fuchsie, které přechováváme přes zimu ve světlém sklepě, je nutné chránit před houbovými chorobami. Proto rostliny vyčistíme a zajistíme, aby ve sklepě dostatečně proudil vzduch. Rostliny během zimních měsíců ztratí většinu listů, ty je nutné průběžně odstraňovat dřív, než začnou na rostlině zahnívat a ohrožovat tak zdravé stonky. Větve zatím nezkracujeme, s výjimkou těch, které jsou napadeny houbovými chorobami. Pozor také na přelití rostlin v zimním období – především rostliny, které jsou v chladné místnosti, stačí zalít jednou za měsíc! Při přemokřeném substrátu listy hnědnou, jsou skvrnité, zasychají od okrajů a opadávají.

Pěstujme rozmanitě
Leden je ideálním obdobím pro naplánování osevního postupu. Pokud pěstujeme na stejném místě několik let po sobě stejnou plodinu, výnosy trvale klesají. Jednostranně se vyčerpají živiny a dojde k tzv. půdní únavě. Opakované pěstování stejného druhu vede i k množení chorob a škůdců. Pokud ale dodržíme určitý sled plodin v jednotlivých letech, popsané jevy nenastanou. Proto si dříve, než přistoupíme k jarnímu setí a výsadbě, rozvrhneme jednoduchou kresbou osevní plán.

Celer snadno a rychle
Leden je také ideálním obdobím pro výsevy celeru. Vyséváme jej do speciálního substrátu, který musí být velmi jemný. Drobné semínko celeru vysejeme na samý povrch a jen lehce je zasypeme zeminou. Semena klíčí poměrně dlouho, obvykle kolem 20 dní při teplotě 20 °C, zalévat je musíme pravidelně a po celou dobu kultivace se snažíme udržet stejnoměrnou vlhkost.

Koplexnější text nalerzneme na webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.