Láska a pomsta v Ležákách. Stanislav Motl odhaluje příběh osudové a tragické lásky

Miloval dívku z Ležáků. Když ji popravili, přísahal, že se pomstí. Svůj slib dodržel... Předem připravená, dokonale promyšlená, krvavá pomsta se u osady Ležáky odehrála na samotném sklonku války, v květnových dnech roku 1945. V roli mstitelů se tehdy ocitlo několik set odvážných lidí. Mnozí z nich pocházeli právě z okolí Ležáků. Jedním z velitelů celé této akce byl tehdy 31letý muž, pro něhož se Ležáky staly i symbolem velké, nenaplněné a tragické lásky.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Zdena Fleglová, Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2016
V dokumentu hovoří Jaroslav Klapka. Cituje se z dobového tisku, z knihy Kláry Doležalové mladší Křižovatky času: Ležáky v datech, z knihy Stanislava Motla Ozvěny lidické noci a ze vzpomínek Stanislava Bláhy a Jana Kuty.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.