Dívka s bicyklem, kněz od sv. Cyrila a Metoděje, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha v dokuseriálu Hrdinové ve vedlejších rolích

Hrdinové ve vedlejších rolích: Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa

Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny? Někteří jejich obyvatelé byli aktivní v odboji a jako takoví spolupracovali s členy výsadku Silver A, který působil v Pardubicích. Z Ležáků dokonce jeden z výsadkářů vysílal z aparátu Libuše zprávy do Velké Británie. Gestapo zapojení Ležáků v odboji odhalilo až po zradě Karla Čurdy.

Dne 24. června 1942 naplnili Národní divadlo v Praze herci a další pracovníci divadelního a filmového průmyslu, aby manifestačně odsoudili útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Čtěte také

Hajlující herci

Na shromáždění hovořil vedle ministra školství a osvěty Emanuela Moravce také herec Rudolf Deyl st. Proslovy vyjadřovaly rozhořčení nad činem výsadkářů a také vděčnost za ochranu, kterou Čechům poskytuje německý národ.

Propaganda si dala záležet, aby zdokumentovala hajlující české herce, zejména pak velké filmové hvězdy. Vzkaz řadovým obyvatelům protektorátu byl jasný: I vaši oblíbenci pochopili, že odpor je marný a zlomili se, udělejte to také tak.

Další masakr

Komu by to stále nebylo jasné, toho mohla přesvědčit druhá daleko tragičtější událost, která se k 24. červnu 1942 váže. Zničení a vyvraždění osady Ležáky u Pardubic. Ještě neopadl šok a hrůza z vyhlazení Lidic 10. června, a byl tu další masakr.

Čtěte také

Všichni dospělí obyvatelé Ležáků, muži i ženy, byli tehdy odvlečeni do Larischova zámečku v Pardubicích, kde si gestapo zřídilo střelnici používanou během heydrichiády jako popraviště. Tam byli Ležáčtí zastřeleni. Jedenáct ze třinácti ležáckých děti bylo odvezeno do Chelmna, kde je gestapo zavraždilo. Dvě dívky byly poslány do Německa na převýchovu.

Popraviště u Zámečku v Pardubicích. V době tzv. druhého stanného práva zde bylo zavražděno 194 vlastenců. Mezi nimi občané Ležáků, pardubičtí spolupracovníci parašutistů a skupina patnácti obyvatel z Červenokostelecka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.