Paměť sídlišť. Co těší a trápí místní obyvatele
Na sídlištích bydlí celá třetina obyvatel Česka. Ceny za panelákové byty rostou enormní rychlostí, i přestože se o nich tvrdí, že nejsou příliš kvalitní.
Jaká je současná situace pražských sídlišť, co těší a trápí místní obyvatele, sleduje pětidílný seriál Paměť sídlišť.
Autoři a autorky nabídnou rozmanitý pohled na pětici pražských sídlišť, která byla vystavěná v různých obdobích a reprezentovaly odlišné přístupy k městskému plánování i představě o životě Pražanů.
Jižní město se svou specifickou subkulturní atmosférou, urbanisticky oceňované Ďáblice, sídliště Písnice, zatížené dramatickou privatizační historií, zdánlivě nekonečný Černý Most, kde našli útočiště třeba i karlínští Romové a Jihozápadní město - jedno z nejnovějších a stále se rozrůstajících sídlišť, kam v posledních letech přichází také stále více cizinců.
Dokuseriál kombinuje dobové archivní materiály s barvitými osudy obyvatel sídlišť a vytváří tak nový pohled na téma, které ještě dnes budí mezi lidmi vášnivé diskuze.
Pro někoho nepovedený experiment, pro jiné pohodlné bydlení
Na sídlištích bydlí celá třetina obyvatel Česka a dá se říct, že drží střední třídu nad vodou. Někdo je považuje za nepovedené architektonické experimenty, jiní na jejich urbanistickou strukturu nedají dopustit a Václav Havel o nich říkal, že jsou to "králíkárny".
Jak však fungují pražská sídliště dnes? Kdo na nich bydlí, jak se tam místní cítí, co je trápí a co naopak oceňují? Proč tu ceny za bydlení rostou enormní rychlostí a kdy na pražských sídlištích nastala generačné obměna? To sleduje pětidílný seriál Paměť sídliště.
1. díl Sídliště Černý Most
Čtvrť, která se skládá téměř výhradně z panelových sídlišť. Název Černý Most pochází od místního označení dřívějšího kamenného mostu nad železniční tratí a černého kouře z parních lokomotiv. Na území dnes žije přes 22 tisíc obyvatel. Napsaly Nikola Krutilová a Barbora Matysová.
2. díl Jihozápadní město
V konkurenci šestnácti návrhů vyhrál návrh tehdy třiatřicetiletého architekta Ivo Obersteina. Obytné čtvrtě byly navrženy jako „korálky navlečené na trasu metra“ tak, že 70% obyvatel nebylo od metra vzdáleno dále než 8 minut chůze. V projektu se zrodily rohové paneláky a vnitrobloky. Napsala Alžběta Medková.
3. díl Jižní Město
Bývá označováno za největší sídliště v České republice. Dnes tu žije kolem pětaosmdesáti tisíc obyvatel. Přesně spočteno se jich vejde 7 753 na kilometr čtvereční. Napsal Vladimír Turner.
4. díl Krásné Ďáblice
Sídliště považované s brněnskou Lesnou za to nejlepší u nás. Jeho promyšlený koncept se bohužel jinde prosadit nepodařilo a v poslední době se zdá, že by ho mohly nevratně narušit developerské plány. Jak přenést toto obyvateli oblíbené sídliště do 21.století? Napsala Táňa Zabloudilová.
5. díl Písnice
Sídliště na jihu Prahy. V budoucnu by tu mělo končit metro D. V plánu je i nové náměstí a centrální park. Napsala Apolena Rychlíková.
Rešeršní spolupráce: Tereza Plavecká, Josef Řídký, Zuzana Kubišová, Alžběta Jurčová, Tomáš Dufka, Miroslav Tomek, Eva Kopřivová
Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.
Související
-
Paměť města. Proměny současné Prahy skrz příběhy těch, na které nejvíce dopadají
Smíchov, Holešovice, Žižkov, Karlín, Staré a Nové Město. Pět pražských čtvrtí a nespočet příběhů ukrytých v jejich ulicích.
-
Genius loci. Pátrání po jedinečných a tajemných místech v naší zemi
I města a místa mají své příběhy a osudy. Ponořte se do zvukomalebných obrazů Víta Pohanky a objevte ducha vybraných míst naší země od jižních Čech až po Slezsko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka