Křečové žíly jsou životu nebezpečné, z až 90 % se dědí. Kdy vyhledat lékaře?

22. červen 2024

Křečové žíly, odborně varixy, představují nepříjemný zdravotní problém. Mohou se projevovat nejenom esteticky, ale i bolestmi, únavou nohou a v některých případech i vážnějšími komplikacemi. Jak křečovým žilám předcházet? Jak o nohy co nejlépe pečovat? A dá se metliček zbavit trvale?

„Křečové žíly jsou ze zdravotního hlediska nebezpečné. Vytvářejí se nedostatečností žilní stěny, která je vrozená. Z 80 až 90 % se tedy dědí. Nejčastěji se vyskytují na nohách, mohou být ale i v žaludku a jícnu. Specifickým případem křečových žil jsou pak hemoroidy,“ vysvětluje na úvod primář Žilní kliniky Praha Ota Schütz.

Čtěte také

Varixy se častěji vyskytují u žen, u nichž jsou na vině opakovaná těhotenství, estrogenová zátěž a odlišné postavení pánve, pacienty jsou ale i muži.

Životu nebezpečné jsou zejména vystouplé křečové žíly, které postihují žilní kmeny a které mohou vést k trombózám a embolii. U takzvaných mikrovarixů, které mají podobu metliček či pavoučí sítě, zase hrozí, že v případě zanedbání prasknou a krvácí. Život ohrožující záležitost to ale není,“ uklidňuje lékař.

Metody léčby

Metody léčby jsou dnes široké. Po vyšetření duplexním ultrazvukem, kdy se zjistí rozsah poškození, se přistupuje k některé z katetrizačních metod. „Od roku 2001 používáme laser, radiofrekvenční metodu nebo lepení. Zákrok stojí podle nálezu do 35 000. Některé smluvní pojišťovny operaci hradí. Bohužel metliček se trvale zbavit nedá.“

Křečové žíly zhoršuje nadváha, málo pohybu a statické zatížení. „V případě statického zatížení je dobrým konzervativním řešením nošení kvalitních zdravotních elastických punčoch, jejichž délku určí lékař podle nálezu křečových žil. Mnohem účinnější je ale se křečových žil zbavit operačně, zvláště má-li člověk statické zaměstnání.“

Podstoupit operaci lze podle lékaře v každém věku. „Neprovádíme ani klasické operace, ani klasické narkózy. Běžně tedy operuji pacienty i ve velmi vysokém věku. Operace je omezena pouze zdravotním stavem pacienta. Je-li navíc zákrok proveden správně, je to už napořád. Křečová žíla by se už na stejném místě objevit neměla,“ dodává lékař.

Spustit audio

Související