Kompaktní disk. Blyštivý disk, který digitalizoval hudbu
Když před 39 lety spatřil světlo světa kompaktní disk, způsobilo to poprask především mezi audiofily. Výroba CD byla zpočátku podobná sci-fi. Poměrně rychle se kompaktní disk rozšířil po celém světě. Nabízel totiž zcela novou úroveň poslechu hudby. Dal se nesčetněkrát kopírovat bez sebemenší ztráty kvality zvuku. Hudební zážitek byl tak dokonalý, až to začalo fajnšmekrům vadit. Ale vše se vyřešilo kvalitní prací při zvukovém mixu. Po 40 letech se ale CD chystá do důchodu.
Ve chvíli, kdy bylo možné na disk začít ukládat data z počítače přes diskovou mechaniku, jeho produkce mnohonásobně vzrostla. Kompaktní disk se stal nutnou výbavou každého, kdo pracoval s počítačem. Díky překotnému vývoji v oblasti informačních technologií se cédéčko po necelých čtyřiceti letech trochu paradoxně již chystá do důchodu.
Související
-
Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell
Možná, že slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají.
-
Československá televize. Jak parta nadšenců vypustila do éteru zázrak
Má ji doma skoro každý z nás a mnozí si bez ní nejsou schopni svůj život vůbec představit. Spojuje nás se světem. Napsal Ondřej David.
-
Alexander Graham Bell. Předchůdce jeho telefonu vypadal jako aparát s gumovým váčkem
Dnes zamíříme za skotským rodákem, který svým důvtipem poslal vynález telegrafu do starého železa. Napsal Jaroslav Hejnic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka