Kompaktní disk. Blyštivý disk, který digitalizoval hudbu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy CD
0:00
/
0:00

Když před 39 lety spatřil světlo světa kompaktní disk, způsobilo to poprask především mezi audiofily. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Výroba CD byla zpočátku podobná sci-fi. Poměrně rychle se kompaktní disk rozšířil po celém světě. Nabízel totiž zcela novou úroveň poslechu hudby. Dal se nesčetněkrát kopírovat bez sebemenší ztráty kvality zvuku. Hudební zážitek byl tak dokonalý, až to začalo fajnšmekrům vadit.  Ale vše se vyřešilo kvalitní prací při zvukovém mixu.

CD se po čtyřiceti letech chystá do důchodu

Ve chvíli, kdy bylo možné na disk začít ukládat data z počítače přes diskovou mechaniku, jeho produkce mnohonásobně vzrostla. Kompaktní disk se stal nutnou výbavou každého, kdo pracoval s počítačem. Díky překotnému vývoji v oblasti informačních technologií se cédéčko po necelých čtyřiceti letech trochu paradoxně již chystá do důchodu.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit hudební skupině, která je dnes žijící legendou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související