Kometa těsně mine planetu Mars!

11. říjen 2014

V neděli 19. října se odehraje u Marsu jedinečná podívaná. Kolem planety prolétne kometa tak blízko, že se její ohon spojí s atmosférou.

Podle prvních výpočtů to vypadalo, že se kometa C/2013 A1 (Siding Spring) s Marsem může dokonce srazit. To by byla událost století!

Po upřesnění dráhy vychází, že kometa proletí kolem Marsu ve vzdálenosti 139 000 km. I tak je to jen třetina vzdálenosti Měsíce od Země.

Jak bude úkaz vypadat z pohledu Marťanů?

Pokud byste byli na Marsu, viděli byste na obloze velice jasnou kometu, jakou ze Země vidíte málokdy. Zážitek nám ale zprostředkují kosmické sondy, které na Marsu pracují. Pět jich je na oběžné dráze a dvě vozítka na povrchu.

Stane se něco Marsu?

Kometární koma a ohon jsou mnohem větší než vzdálenost jádra komety od Marsu. Z toho vyplývá, že musí dojít ke srážce atmosféry Marsu s kometárním ohonem.

Ohon je ale velmi řídký. Nebude mít na planetu téměř žádný vliv. Přesto se očekává, že dojde k poklesu teploty v atmosféře až o 30 stupňů.

Klikněte na video a podívejte se, co přesně by se mělo v atmosféře Marsu odehrát!

Během přeletu komety také zastihne Mars malá meteorická přeháňka. Částice uvolněné z komety působením Slunce budou narážet do atmosféry Marsu, kde se třením rozžhaví a budou zářit.

Marťanské meteory už se v minulosti podařilo sledovat. Odborníci věří, že se to povede i během průletu komety.

Bude něco vidět ze Země?

Kometa prolétající kolem Marsu bude pozorovatelná spíše pro obyvatele jižní polokoule. Na severní polokouli mohou pozorovatelé pomocí triedrů vidět možná malý mlhavý obláček. Pokud bude příznivé počasí.

Bližší informace o průletu komety prozradil v Meteoru 11. října předseda Společnosti pro meziplanetární hmotu Ivo Míček.

Poslechněte si záznam pořadu v iRadiu.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová