Lucie Drozdová alias Šumavská houbička: Lesem už neumím jen chodit. Oko mi pořád šilhá po zemi

14. červenec 2026

Les už pro ni není jen místem na procházku. „Pořád skenuju terén. Oko mi pořád šilhá po zemi. Už je to taková nemoc,“ směje se houbařka a influencerka alias Šumavská houbička Lucie Drozdová v rozhovoru s Vasilem Fridrichem. A právě díky houbám prý objevila svět, o kterém dřív neměla ani tušení. „Nestačím zírat. Člověk má pod nohama svět, o kterém nic netušil, nic nevěděl. Pořád objevuju překvapující informace,“ kroutí hlavou v Blízkých setkáních na Dvojce.

Houbaření patří k nejoblíbenějším českým koníčkům. Nasbírat plný košík ale podle Lucie Drozdové nestačí. Důležité je naučit se houby opravdu poznávat. „Vůně je důležitá. Plodnici je třeba si prohlédnout, zjistit, jestli nemění barvu. Důležitý je i biotop, pod kterými stromy roste. Když se člověk učí nové druhy, je všechno důležité,“ vysvětluje Lucie Drozdová.

Čtěte také

Sama přiznává, že jí houby postupně změnily i vnímání vůní. „Překvapilo mě, že to, co jsem dřív považovala za zápach, mi teď voní. Například čirůvky mi zpočátku připadaly až nepříjemně aromatické. Teď se nemůžu dočkat, až ucítím jejich vůni a budu je mít na talíři. K některým druhům hub jsem se prostě projedla.“

Svět hub ji pořád okouzluje. A učí. „Naučily mě trpělivosti, tomu, že všechno má svůj čas. Když se ohlédnu za svými začátky, musím se smát,“ uzavírá v Blízkých setkáních Lucie Drozdová alias Šumavská houbička.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.