Když přijel ruský válec. Proč Američané nesměli před sedmdesáti lety osvobodit Prahu?

2. květen 2019

Dokument z archivních nahrávek z května 1945.

Praha v květnu 1945

Postup spojeneckých vojsk, zprávy o německé kapitulaci a smrt Adolfa Hitlera – právě tyto momenty byly patrně hlavní pohnutkou povstání, které vypuklo spontánně na mnoha místech. Přípravou povstalecké akce se v závěru války zabývala exilová vláda v Londýně i domácí odboj.

Žádost o zásilky zbraní a převelení 311. československé bombardovací perutě na podporu povstání ale byla zamítnuta s ohledem na sovětskou operační zónu v tomto prostoru. Jednání se Sověty nebylo úspěšné. Případné osvobození českého prostoru zevnitř odporovalo jejich politickým cílům...

Zdravotnice pomáhají zraněným během Pražského povstání
autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.