Kateřina Šafaříková: K odstřižení ruské ropy a plynu dojde v řádu týdnů. Jaké má Evropa scénáře?

13. duben 2022

Liší se jednotlivé členské země EU v tom, jak chtějí Rusko sankcionovat za invazi na Ukrajinu? „O jednotě se mluvit nedá. Odhaduju ale, že k odříznutí od ruských surovin dojde ještě letos,“ předvídá zpravodajka z Bruselu. Co bude pak? „Určité scénáře existují. Ale jsou tajné,“ přibližuje. V audiozáznamu se zamýšlí i nad tématem kvót na uprchlíky, jak v Bruselu rezonovala cesta Petra Fialy na Ukrajinu a proč s ním jel Jaroslaw Kaczynski anebo jak EU vidí Viktora Orbána.

Liší se jednotlivé členské země Evropské unie v pohledu na to, jak Kreml sankcionovat za invazi na Ukrajinu? Jak silná je ona proklamovaná jednota? „Velmi se liší. Myslím, že se nedá mluvit o úplné jednotě,“ říká Kateřina Šafaříková, zpravodajka Hospodářských novin, respektu a Aktuálně.cz v belgické metropoli.

„Všichni státníci jsou si vědomi, že dříve nebo později k odříznutí od ruských surovin musí dojít. Nejenom kvůli Ukrajině, ale dlouhodobě, strategicky. Kvůli bezpečnosti Evropy. Akorát to ,dříve a později‘ je v zásadě tím pověstným jablkem sváru,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.

Klíčový bude květnový summit

„Země, které jsou jako ČR velmi závislé na ruském plynu nebo ropě, mají samozřejmě zájem, aby to bylo spíš později. Zatímco země, které závislé nejsou, tlačí, aby to bylo dříve. Ale že k tomu dojde mnohem dříve, než jsme si byli schopni představit začátkem roku, je prostě fakt.“

„Já odhaduji, že to bude dokonce ještě letos. Možná spíše v řádu týdnů než měsíců. Uvidíme. Na konci května bude v Bruselu mimořádný summit, kde hlavním tématem budou energie. A já si troufám odhadovat, že tam dojde k nějakému politickému rozhodnutí. Jinak by se nesvolával.“

Další scénáře jsou tajné

Podle průzkumu renomované německé agentury Allensbach většina respondentů odmítá 100% embargo ruských surovin. Jaké scénáře má Evropská komise pro situaci, kdyby k nám přestal proudit ruský plyn?

„Určité scénáře existují. Ale jsou tajné, neveřejné. Aby se jejich případným zveřejněním ještě třeba víc nezdražovala ropa nebo plyn. Aby to tedy nebylo kontraproduktivní. Ale prostě faktem je, že s těmi scénáři se počítá.“

„Evropská komise domlouvá společný nákup ropy a plynu od alternativních dodavatelů. Známý fakt je, že se intenzivně vyjednává s Katarem a se Spojenými státy. To bylo oznámeno i veřejně. A samozřejmě se činí i jednotlivé vlády.“

Co bude dělat Česko?

„Podle Tomáše Pojara, poradce premiéra Petra Fialy pro evropskou politiku a bezpečnostní otázky, česká vláda intenzivně vyjednává s Polskem a Německem, jestli by dodávky ropy z jiných zdrojů pro ČR mohly jít potrubím přes jejich území.“

Spustit audio

Související