Jsou potvory a neřádi v lásce šťastnější? Na vaše otázky odpovídá psycholog Kufudakis
Proč je pro mladé ženy atraktivní i sebevědomý průšvihář? Je možné z lásky vyzrát?
Mají potvory a neřádi větší štěstí v lásce? „Jedna teorie říká, že jsou tito lidé citově ploší, a proto nezažívají bolest z rozchodu. Pak to může vypadat tak, že mají štěstí, protože netrpí,“ vysvětluje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Alekos Kufudakis.
„Další teorií jsou silní jedinci. Třeba slavný vězeň dostává dopisy od fanynek. Evolučně to vidíme tak, že ten silný, ať už zloun nebo dobrák, je geneticky zajímavý, protože bude mít silné potomky. Podle kolegy si to ale vymysleli ti, co nejsou potvory a neřádi, aby sami sebe ukonejšili.“
Proč imponuje sebevědomý průšvihář?
Podle čeho si vybíráte partnera? „ Existuje něco jako archetyp, předobraz, který máte hluboko v genech. Typy, které se líbily našim praprababičkám a prapradědečkům, máte jako kód, kterým se podvědomě řídíte.“
„Imponují nám sebevědomí jedinci, protože dokážou vyřešit spoustu věcí. Je to ale otázka míry. I sebevědomý průšvihář je pro mladé ženy atraktivní. Až dozrají, tak zjistí, že ho nechtějí.“
Postavit manželství jen na sexu nefunguje
Měla by být žena spíše milenka nebo by měly být ve vztahu společné zájmy, zněla jedna z otázek posluchače? „Sex by měl být třešinka na dortu. Postavit manželství jenom na něm, to myslím nefunguje,“ uvažuje Kufudakis.
„Když sex vyprchá a nejsou tam ostatní hodnoty, manželství neplní roli, jakou by mělo. Všechny složky propojit, to je ideál, po kterém toužíme.“
Co dělat, když máte „štěstí“ na ničemy? Jak udržet ve vztahu napětí, aby nepřišel stereotyp? Více uslyšíte ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.