Josef Šlerka: Slovensko zažívá očistnou lázeň. Robert Fico je dnes už politická zombie

23. srpen 2019

Z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové slovenská policie obvinila zatím pět lidí. Vyšetřování odhalilo propojení mezi organizovaným zločinem a vrcholnou politikou. Proč je to pro Slovensko dobrá zpráva?

Čtěte také

Čtyři z obviněných byli minulý týden obžalováni i z přípravy dalších tří vražd. Jejich oběťmi se měli stát bývalý ministr vnitra a spravedlnosti Lipšič a dva prokurátoři. Kuciakovu vraždu si podle policie objednal vlivný slovenský podnikatel Marián Kočner. Po rozluštění jeho SMS zpráv se ukazuje, že se pokoušel ovlivňovat i slovenské politické špičky.

Slovensko čeká bolestná katarze

Jsem strašně rád, že Slovensko zažívá očistnou lázeň, kdy padají další a další obvinění. Zdá se, že existuje vůle udělat něco s ‚chobotnicí‘, která zasahovala téměř celý stát,“ raduje se v pořadu Jak to vidí mediální analytik Josef Šlerka z toho, že se nenaplnily jeho obavy, že celý případ vyzní do ztracena.

Bude to velmi nepříjemná zkušenost, ale pevně věřím, že na konci bude Slovensko silnější a zdravější, než bylo předtím,“ dodává.

Ján Kuciak byl pohřben ve Štiavniku

S kým si psal Marián Kočner?

V Česku si veřejnost kauzu Kočner spojuje hlavně s Kuciakovou vraždou, ale slovenský podnikatel byl původně zatčen kvůli kauze falšování směnek, která je neméně bizarní. Mezi zásadní důkazy proti Kočnerovi slovenská prokuratura disponuje také šifrovanými záznamy jeho komunikace s řadou vlivných lidí.

Čtěte také

Ukazuje se, že celá řada slovenských politiků lhala o tom, jaký mají vztah s Mariánem Kočnerem, a teď teprve pomalu zařazují zpátečku,“ konstatuje Josef Šlerka. „Myslím si, že odumírající moc Roberta Fica a jeho garnitury se bude ještě snažit vývoj nějakým způsobem zvrátit. Fico je ale dnes už politická zombie, která slovenskou politiku opouští.“

Další témata rozhovoru: Jak se média vypořádala s informováním o koaliční krizi vyvolané sporem o jméno nového ministra kultury? Měl by být ministr spíš odborník, nebo manažer? Proč ekologická aktivistka Greta Thunbergová vyvolává ve společnosti tolik emocí? A je mladá Švédka jen marketingovým produktem PR agentur?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...