Andor Šándor: Rok po Kuciakově vraždě je vnitřní slovenská politika pořád „hustá‟

21. únor 2019

Uplynul rok od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Jak zastřelení snoubenců změnilo Slovensko a podaří se někdy dopadnout viníky?

Slovenská policie nepochybuje, že úkladná vražda souvisela s prací mladého novináře, který psal o korupci, o napojení slovenských politiků na italskou mafii a organizovaném zločinu. Podle prokuratury dostali vrazi zaplaceno nejméně 70 tisíc eur. Bezpečnostního analytika Andora Šándora, jehož rodina má na Slovensku své kořeny, případ zasáhl o to intenzivněji.

Slovenská policie fatálně selhala

Policejní zásah kvůli nájemné vraždě novináře Jána Kuciaka.

Zkraje mě upoutal především neuvěřitelný lapsus slovenské policie. Selhání, kdy policie podlehla tlaku médií a veřejnosti a začala případ komentovat,‟ poznamenává Andor Šándor s odkazem k nežádoucím projevům nabubřelosti vrcholných slovenských policejních představitelů, které jsou podle něj ve zjevném nepoměru s výsledky práce policie.

Pád vlády, který po vraždě následoval, je závažným důsledkem, nicméně v zákulisí slovenské politiky se podle Andora Šándora mnoho nezměnilo: „Robert Fico zřejmě tahá za nitky Pellegriniho vlády i nadále a je zvláštní, že tento člověk – tak blízko napojený na kontroverzního podnikatele – se uchází o pozici ústavního soudce, podle mne dokazuje, že vnitřní slovenská politika je opravdu ‚hustá‛.‟

Padnou tresty?

Moderátorku Zitu Senkovou zajímalo i to, zda se někdy podaří vypátrat, kdo si vraždu novináře objednal. „Vůbec mě nepřekvapuje, že vražda není dodnes objasněná. My taky dodnes nevíme, kdo zavraždil Mrázka, respektive se to ví, ale nejsou žádné důkazy. V případu Lukáše Nečesaného máme dvanáct soudních verdiktů a stále nevíme, jak to vlastně bylo. Ale věřím, že někdo bude nakonec obviněn a potrestán. Slovenská policie a prokuratura se obává udělat jakoukoli další chybu jako na začátku vyšetřování,‟ říká v pořadu Jak to vidí Andor Šándor.

Další témata rozhovoru: Co si Afghánci vzali ze samozvaného působení cizích vojsk ve své zemi? Jaká rizika jsou spojená s návratem džihádistů ze samozvaného Islámského státu? A jsou transatlantické spojenecké vazby stále dostatečně pevné?

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související