Josef Šlerka: Elon Musk si Twitter koupil tak trochu omylem. Čeká ho boj se sebou samým
Novým majitelem sociální sítě Twitter se po dlouhých peripetiích stal nejbohatší muž světa Elon Musk. Jaké záměry nákupem za 44 miliard dolarů miliardář sleduje? Proč jeho kroky vyvolávají tolik emocí? A je budoucnost modrého ptáka v ohrožení? Datový analytik Josef Šlerka v audiozáznamu ještě zhodnotí, jak sociální sítě mění naše životy, a vysvětlí, zda by měl stát blokovat dezinformační weby.
„Elon Musk si Twitter koupil tak trochu omylem,“ říká v pořadu Jak to vidí... datový analytik Josef Šlerka. „Sice deklaroval svůj zájem, ale spíše to vypadá jako produkt jeho ADHD než jako úplná strategie. Ze svých záměrů totiž následně couvl. Pod hrozbou soudních sporů ale nakonec dal dohromady oněch 44 miliard a Twitter převzal.“
Podle Šlerky jde o neskutečně přeceněnou částku, která neodpovídá hodnotě Twitteru. „Musk teď má jedinou možnost. Musí z toho udělat společnost, která nebude prodělávat několik milionů denně, což je současná situace. Zároveň ale bude muset aspoň trochu naplnit sliby, které posílal svým fanouškům. Takže to bude poměrně tvrdé vyjednávání uvnitř Elona Muska mezi obchodem a mezi plány.“
Politická platforma
Tak jako tak si Elon Musk koupil sociální síť, která za dobu své poměrně krátké existence prošla překotným vývojem. „Původně měl Twitter fungovat jako hromadná esemeska. Dnes je to zásadní politická platforma. A i přes velkou míru nedůvěry, kterou musíme mít vůči zveřejněnému obsahu, vůči parodickým účtům, které je obtížné verifikovat, je to dneska nejdůležitější zdroj informací o dění v oblasti politických zájmů západního světa,“ vysvětluje Šlerka.
Čtěte také
Jedním ze záměrů Elona Muska bude nicméně omezení profilů, kdy se lidé vydávají za někoho jiného. „Jeho představa je v zásadě taková, že by chtěl umenšit moderování obsahu a posílit to, aby bylo jednoznačné, kdo daný obsah dělá.“
„Na Twitteru je možné cokoliv, co není omezeno zákonem. Ale aby zákony mohly být vykonávány, je zapotřebí, aby bylo jasné, kdo mluví. Tedy ověřit identitu.“ Za takto verifikovaný účet by se ale mělo nově platit
Chrlič lží za peníze?
Elon Musk navrhuje cenu osm dolarů měsíčně s tím, že by se mělo přihlížet k ekonomické situaci v jednotlivých zemích. „Někde ty peníze sehnat musíte. Pokud chcete uvolňovat stavidla nemoderovaného obsahu, pokud se stahují inzerenti, je potřeba výpadek někde nahradit. A myslím si, že cena dvou tří kafí je adekvátní věci. Z mého pohledu jde o nesmírně důležitou síť.“
Rozezlení, které Muskovy kroky přinášejí, nicméně Šlerka rozumí. „Pořád ale platí, že vlastníkem sítě je Musk. A jestli se rozhodne Twitter zavřít nebo zničit, což se mu může nakrásně podařit neuváženými kroky, tak je to pořád jeho byznys.“
Americký prezident Joe Biden se nechal slyšet, že Musk koupil sociální síť, která chrlí lži. Podaří se Muskovi vymýtit dezinformace? „Nepodaří. Dokonce si myslím, že to není jeho plán. Jeho cílem je učinit zodpovědnými lidi za obsah, který na síť píšou. Tak uvidíme,“ uzavírá Josef Šlerka.
Jak vnímat svobodu slova na sociálních sítích? Proč je míra transparentnosti sociálních sítí tak nízká? A bude obnoven účet Donalda Trumpa?
Související
-
Josef Šlerka: V případě tornáda předvedly sociální sítě v Česku to, co známe ze zahraničí
Moravu zasáhlo tornádo. „Sociální sítě byly úplně první, kdo začal tu situaci reflektovat. Jako při výbuchu na maratonu v Bostonu,“ popisuje analytik sociálních sítí.
-
Měly přinést svobodu. Teď jsme ale na sociálních sítích závislí, říká antropoložka Marie Heřmanová
„Sociální sítě způsobují závislost. Ale není na nich vše jen zlé,“ vysvětluje vědkyně ze Sociologického ústavu AV ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.