Čekali jsme, že přinesou svobodu. Teď jsme ale na sociálních sítích závislí, říká antropoložka Marie Heřmanová

17. leden 2022

„Sociální sítě způsobují závislost. Ale není na nich vše jen zlé,“ vysvětluje vědkyně ze Sociologického ústavu AV ČR.

„Čekali jsme, že tyhle platformy přinesou ohromnou svobodu. Lidé si na ně ale přinesli modely chování z reálného života,“ vysvětluje Marie Heřmanová, proč je například ideál krásy na Instagramu ještě přísnější než v módních časopisech.

Na druhou stranu, připouští, sociální sítě umožňují specifickým skupinám lidí najít spřízněné duše. Ať už se jedná o etnické či sexuální menšiny nebo třeba lidi se zdravotním problémem.

Marie Heřmanová

Antropoložka, která původně studovala etnika v Mexiku, přiznává, že sama získala zdravý odstup od sociálních sítí díky své práci. Nejen že je začala jinak vnímat, ale snaží se třeba přemýšlet nad tím, k čemu a kdy používá svůj mobilní telefon.

„Zní to možná vtipně, ale používám aplikace, které mi vypnou ty ostatní. Dodržovat klidový režim je důležité!“ Jak změnit chování na sociálních sítích tak, aby vám v jejich prostředí mohlo být dobře?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...