Josef Šlerka: Češi reagují na nabubřelost a blbost ruské propagandy. „Kaliningrad je náš,“ vzkazují na sociálních sítích

5. říjen 2022

Vylhaná referenda nařízená Moskvou v okupovaných ukrajinských oblastech o jejich připojení k Rusku vyvolala bouřlivé reakce i na sociálních sítích. Tou nejvýraznější je debata o fiktivním připojení ruského Kaliningradu k Česku. Založil ho totiž Přemysl Otakar II. O čem všem to vypovídá? A proč v tom lze spatřovat prvky karnevalové kultury? Analytik Josef Šlerka ještě popíše proměnu komunikační strategie Ukrajiny a Ruska, a vysvětlí, proč je lež a klam pevnou součástí války.

Recese o Češích, kteří připojením Kaliningradské oblasti znovu získají přístup k moři, má původ na polském Twitteru. Internetem dokonce koluje petice o vyhlášení referenda.

„Zrodilo se něco, co zřejmě v příštích dnech přeteče i do prostředí jiných sociálních sítí a nakonec se prožene i řetězovými e-maily,“ odhaduje mediální analytik z Filozofické fakulty UK Josef Šlerka.

„Jde totiž o fenomén, který ukazuje internet takový, jaký ve skutečnosti je. Tedy prostor, kde se informace šíří velmi rychle. Kde každý má možnost něco přidat a spoluvytvářet svět, ve kterém je humor nakonec největší zbraní. A já z toho mám až dětinskou radost. Recese na jedné straně vytáčí spoustu lidí. Zároveň ale upozorňuje i na důležité problémy.“

Karnevalová kultura

Kaliningrad, původně Královec, založil ve 13. století český král Přemysl Otakar II. jako hanzovní město. Podle ruské metodiky by tedy Česko mělo mít na toto území právo. „Ukazuje to do velké míry nabubřelost a blbost propagandy, kterou vidíme bohužel každý den především z prostředí ruského internetu,“ přitakává Šlerka.

Čtěte také

„Je to ale také krásná ukázka karnevalové kultury, kde ti, kteří jsou nahoře, jsou dole, a ti, kteří jsou dole, jsou nahoře. Podle tohoto principu by teď naše suchozemská země mohla mít svoji námořní flotilu.“

Kouzelné na tom podle Šlerky je ale i to, že je na tom kus pravdy. „V minulosti jsme měli námořníky v rámci Rakouska-Uherska. Dokonce jsme spáchali jednu námořní bitvu na bajkalském jezeře. Čili zároveň se to obrací do historie. Vytahuje z ní momenty, které by za normálních okolností nehrály vůbec žádnou roli.“

Blbá nálada

Debata o Královci upozorňuje na bizarnost propagandy a připomíná Čechům okamžiky z jejich vlastních dějin. Jde ale především o něco, co umožňuje lidem zapomenout na těžkosti doby. „Je to ventil. Možnost, jak upustit páru,“ souhlasí Šlerka.

„Posledních šest měsíců vidíme v informačním prostoru plíživou úzkost a strach z jaderného konfliktu. Jsme jako Pavlovovi psi. Při slově nukleární válka se v nás rozezní cinkání a nastoupí úzkost. A v tom se nežije šťastně.

Vstupují do toho samozřejmě i další fenomény „Depresetvárný podzim a ekonomická krize. To všechno jsou podmínky pro to, aby ta nálada byla, jak říkal Václav Havel, skutečně blbá. A recese na internetu je právě něco, co nám dává možnost nějakého odlehčení,“ uzavírá Josef Šlerka.

autoři: Jan Burda , Josef Šlerka , opa
Spustit audio

Související