Jiří Hošek: Evropská unie neznamená jen finanční stránku věci. Jde o společenství hodnot
Nezájem, nuda a přesvědčení, že člověk nemůže stejně nic ovlivnit. Takové pocity podle Jiřího Hoška vyvolávají v mnoha Češích volby do Evropského parlamentu. Proč bychom neměli na eurovolby rezignovat?
„Musíme si uvědomit, že v nadcházejících volbách se nevolí jenom zástupci do Evropského parlamentu. Spolurozhodujeme o tom, kdo bude příštím předsedou Evropské komise. Vybírat se bude také nový předseda Evropské rady, který šéfuje unijním summitům, ale třeba i nový nejvyšší představitel unijní bezpečnostní politiky nebo guvernér Evropské centrální banky,“ zdůrazňuje v pořadu Jak to vidí... Jiří Hošek.
EU nejsou jen peníze
V zemích střední a východní Evropy je ovšem účast voličů při volbách do Evropského parlamentu tradičně tristní. V Česku v roce 2014 byla dokonce vůbec nejhorší v celé EU. Nedosáhla ani 20 %.
Na vině jsou podle Hoška i média, která evropská témata neumí uchopit tak, aby člověka oslovila: „Je třeba psát a vysílat ne z hlediska toho, co a kde jaký politik řekl, ale z hlediska toho, jaký to má dopad na lidské životy.“
Je hodně škodlivé, když se Evropská unie redukuje jenom na finanční stránku věci a zapomíná se na to, že jde o společenství určitých hodnot.
Jiří Hošek
Absurdita eurovoleb v Británii
V kuriózní situaci se ocitli voliči ve Velké Británii. Mají vybírat zástupce do instituce, kterou opustí. „Před pěti lety byla v Británii volební účast v eurovolbách 34 %. Letos asi nebude výrazně vyšší. Mnoho lidí bude možná volby sabotovat.“
„Britové ale díky nim mají možnost vyjádřit se ke zpackanému jednání o brexitu a vystavit velmi špatné vysvědčení konzervativní straně a její vládě. Ta bude nejspíš velkým poraženým těchto voleb.“ Premiérka Theresa Mayová se tak podle šéfkomentátora televize Seznam čtvrtého hlasování o dohodě o brexitu možná ani politicky nedočká.
Další témata rozhovoru: Rakousko směřuje k předčasným volbám. Jaký další vývoj na politické scéně můžeme u našich jižních sousedů očekávat? Irák se chce angažovat v rostoucím napětí mezi USA a Íránem. Může ho nějak ovlivnit? A spolupracoval britský poslanec Geoffrey Robinson v 60. letech s StB?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka