Jiří Hošek: Evropská unie neznamená jen finanční stránku věci. Jde o společenství hodnot
Nezájem, nuda a přesvědčení, že člověk nemůže stejně nic ovlivnit. Takové pocity podle Jiřího Hoška vyvolávají v mnoha Češích volby do Evropského parlamentu. Proč bychom neměli na eurovolby rezignovat?
„Musíme si uvědomit, že v nadcházejících volbách se nevolí jenom zástupci do Evropského parlamentu. Spolurozhodujeme o tom, kdo bude příštím předsedou Evropské komise. Vybírat se bude také nový předseda Evropské rady, který šéfuje unijním summitům, ale třeba i nový nejvyšší představitel unijní bezpečnostní politiky nebo guvernér Evropské centrální banky,“ zdůrazňuje v pořadu Jak to vidí... Jiří Hošek.
EU nejsou jen peníze
V zemích střední a východní Evropy je ovšem účast voličů při volbách do Evropského parlamentu tradičně tristní. V Česku v roce 2014 byla dokonce vůbec nejhorší v celé EU. Nedosáhla ani 20 %.
Na vině jsou podle Hoška i média, která evropská témata neumí uchopit tak, aby člověka oslovila: „Je třeba psát a vysílat ne z hlediska toho, co a kde jaký politik řekl, ale z hlediska toho, jaký to má dopad na lidské životy.“
Je hodně škodlivé, když se Evropská unie redukuje jenom na finanční stránku věci a zapomíná se na to, že jde o společenství určitých hodnot.
Jiří Hošek
Absurdita eurovoleb v Británii
V kuriózní situaci se ocitli voliči ve Velké Británii. Mají vybírat zástupce do instituce, kterou opustí. „Před pěti lety byla v Británii volební účast v eurovolbách 34 %. Letos asi nebude výrazně vyšší. Mnoho lidí bude možná volby sabotovat.“
„Britové ale díky nim mají možnost vyjádřit se ke zpackanému jednání o brexitu a vystavit velmi špatné vysvědčení konzervativní straně a její vládě. Ta bude nejspíš velkým poraženým těchto voleb.“ Premiérka Theresa Mayová se tak podle šéfkomentátora televize Seznam čtvrtého hlasování o dohodě o brexitu možná ani politicky nedočká.
Další témata rozhovoru: Rakousko směřuje k předčasným volbám. Jaký další vývoj na politické scéně můžeme u našich jižních sousedů očekávat? Irák se chce angažovat v rostoucím napětí mezi USA a Íránem. Může ho nějak ovlivnit? A spolupracoval britský poslanec Geoffrey Robinson v 60. letech s StB?
Související
-
Iva Holmerová: Evropská unie nás kultivuje. Učí nás přijímat lidi, kteří jsou jiní než my
Česká republika si připomněla 15 let od vstupu do Evropské unie. Co podle gerontoložky Ivy Holmerové přineslo naše členství v EU nejen českým seniorům?
-
Ivan Hoffman: Všichni tvrdí, že se v EU chystají hájit národní zájmy
Evropa se připravuje na volby do Evropského parlamentu. Na 450 milionů voličů by si koncem května mělo zvolit 705 europoslanců. Co bude hlavním tématem letošních eurovoleb?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.