Její portrét Mozarta najdete i na čokoládě. Sladký život ale neměla. Osudové ženy: Barbara Krafftová

19. říjen 2019

Matka samoživitelka a autorka nejslavnějšího Mozartova portrétu se s Mozartem nikdy nesetkala. Dokudrama s Hanou Maciuchovou, Dalimilem Klapkou nebo Vladimírem Javorským.

„První a nadlouho taky jediná doložená profesionálně působící malířka“ Barbara Steinerová se narodila v roce 1764 v Jihlavě. Tam totiž zrovna pracoval její otec, vídeňského dvorní malíř Johann Nepomuk Steiner. Sama malířství studovala na vídeňské Akademii.

„Madam Krafftová ovládá umění, a má k tomu velké nadání, věrně zachytit podobu malovaného. Nepokazí žádný portrét. Maluje navíc s velkou lehkostí. Dokázala nedávno namalovat čtyři portréty na jeden obraz za dvě hodiny. Její malířský způsob je mužsky odvážný. Tvoří pastelovými širokými tahy. Žádná žena před ní nemalovala tak skvěle,“ psalo se o ní.

Samoživitelka se dvěma dětmi

Žila a pracovala hlavně v Salzburku, kam se přestěhovala po svatbě s lékárníkem Josefem Krafftem. Působila i v Praze nebo v Jihlavě, ale když se jí manželství ve 39 letech rozpadlo, vrátila se i se dvěma dětmi do Salzburku sama. Jako matka samoživitelka to v tehdejší době neměla jednoduché ani společensky ani materiálně.

„Navíc v době, kdy se napoleonská vojska přelávala mimo jiné taky přes Salzburk. Nicméně Barbara Krafftová byla velmi sebevědomou ženou, velmi obchodně i umělecky zdatnou a dokázala se i v těchto podmínkách uplatnit,“ popisuje badatel Zdeněk Geist.

Přesvědčila i Mozartovu sestru

Právě to ji přineslo i možnost namalovat její nejslavnější obraz. Portrét Wolfganga Amadea Mozarta si u ní objednal vídeňský milovník hudby, libretista a hudební organizátor Joseph von Sonnleithner.

Logo

Muž, který ve Vídni založil Společnost přátel hudby, si totiž zakládal na své sbírce portrétů slavných komponistů. Mozart, který byl už 28 let po smrti, mu v ní chyběl. Požádal tedy Mozartovu sestru Nannerl o poskytnutí tří Mozartových podobizen, podle kterých by Krafftová mohla pracovat.

„Její působení jako velmi sebevědomé úspěšné malířky v době, kdy vůbec nebylo pro ženy lehké se v uměleckém prostředí prosadit,“ podle Geista přesvědčilo i Mozartovu sestru, aby malířce vyšla vstříc. „Krafftová tak dala Mozartovi živou tvář a zprostředkovala jeho podobu i pro další generace.“

Nejpoužívanější a nejprodávanější

Logo

Její portrét Mozarta dnes najdete na množství nejrůznějších tiskovin, na obalech hudebních nosičů, ale i slavných Mozartových koulí, vyráběných právě v Salzburku. „Není jediným. Ale je jedním z nejpoužívanějších a nejprodávanějších,“ upřesňuje Geist.

Autorka nejslavnějšího Mozartova portrétu se s Mozartem nikdy nesetkala, i když žili ve stejném městě. Poslední čtyři roky života strávila Krafftová v Bavorsku, kde jako malíř a litograf působil i její syn. Stejně jako její otec byla zvolena členkou vídeňské Akademie umění.

Logo

Účinkují: Hana Maciuchová, Petra Hřebíčková, Dalimil Klapka a Vladimír Javorský

Host: Zdeněk Geist

Připravila a slovem provází: Ivana Chmel Denčevová

Literární spolupráce: Hynek Pekárek

Režie: Michal Bureš

Dramaturgie: Ivana Chmel Denčevová

Hudební spolupráce: Antonín Schindler

Zvuková spolupráce: Jiří Pochvalovský

Premiéra: 19. 10. 2019

Spustit audio

Související