Jarmila Štuková: Válka v Iráku skončila, ale země má stále mnoho problémů
Soudy v iráckém Bagdádu od začátku roku řešily stovky případů zahraničních radikálů podezřelých z příslušnosti k tzv. islámskému státu. Nejméně 280 jich odsoudily k smrti nebo na doživotí. Mezi obviněnými je i několik cizinek. Podařilo se opravdu zlikvidovat bašty teroristů?
„Podle mého názoru určitě ne všechny. Celá investigativa, která probíhala, nebyla vždy dostačující. Navíc sama jsem se v červnu v Iráku potkala s lidmi, kteří tvrdí, že byli infiltrovaní Islámským státem,“ říká o situaci v Asii fotografka Jarmila Štuková.
Břetislav Tureček: To, co jsme viděli v Gaze, nepochybně masakr byl. Škoda, že Izrael zmařil jeho vyšetřování
V den přesunu ambasády USA do Jeruzaléma zemřelo 60 Palestinců a přes 2500 lidí bylo zraněno. Palestinská vláda mluvila o masakru, Izrael argumentoval obranou hranice Pásma Gazy před hnutím Hamás. To později přiznalo, že většina zastřelených byli skutečně jeho příslušníci.
Rozhodně také nechce odhadovat, kolik příslušníků Islámského státu (IS) by ještě mohlo v Iráku být. „Čísla jsou vždy trochu problematická. Sledovali jsme války s IS od jejího počátku a vždy jsem se dozvídala nějaká čísla. Pak ale na místě zjistíte, že to je trochu jinak. Obávám se tedy mluvit v číslech, ale rozhodně se nemyslím, že to jsou jednotlivci. Spíše se bavíme o desítkách nebo stovkách.“
Má ale irácká administrativa nějaký plán ohledně oné infiltrace džihádistů do společnosti? „Země skončila válku, ale stále má hodně problémů. Odhalovat zpětně zločince, kteří spolupracovali s IS, je těžké, pokud na něj přímo někdo neukáže a pokud nemáte důkazy.“
Irák každopádně čeká rekonstrukce, která si vyžádá až miliony dolarů a především hodně úsilí. Řešit bude muset situaci jak na poli politickém, ekonomickém, tak i psychickém. A právě poslední část vidí Štuková jako klíčovou. „Kruciální bude dopad na lidi, kteří byli uneseni nebo dlouho vězněni. Na druhou stranu, některá města jsou úplně srovnána se zemí. Do toho volby vyhrál kandidát s protiíránskou a protiamerickou rétorikou.“
Kurdové se chtěli odtrhnout
„Do toho také proběhlo kurdské referendum. Kurdové očekávali, že se odtrhnou od Iráku, svět je sledoval a adoroval, protože kolikrát byli jediní, kteří stáli proti Islámskému státu velmi hrdinně. Každá oblast si zaslouží hodinový rozhovor, abychom dokázali říct, kudy se to bude ubírat.“
Válka na iráckém území každopádně přinesla spoustu silných lidských příběhů a osudů. Těžký život například čeká děti džihádistů. „Je to závažné téma, kterému jsem se věnovala. Ke každému dítěti se přistupuje jinak. Něco jiného je, když je využívali jako otroky. Takových tam jsou stovky.“
Související
-
Břetislav Tureček: Írán se chová podobně jako Izrael nebo Saúdská Arábie. Prosazuje jen své zájmy
Na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa začala platit první etapa obnovených íránských sankcí. Co je jejich cílem?
-
Lenka Klicperová: Situace v Sýrii je nepřehledná. Válku ovlivňují mocnosti, ne obyvatelstvo
Izraelská armáda evakuovala z válečné zóny v jižní Sýrii asi 800 příslušníků tamní civilní obrany známé jako Bílé přilby. Jedná se o první izraelskou intervenci v o...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka