Životní motto:
Plně si uvědomit chvíle, kdy se máme krásně.
Co dělám v rozhlase:
Popularizuji biologické vědy, bývám sem tam v pořadech Laboratoř, Meteor a Jak to vidí.
Mimo rozhlas:
Sedím u počítače a hledám zajímavosti v DNA, hlavně to, jakým způsobem se může šířit genetická informace. K tomu jsem se dostal vystudováním biochemie na UK a mikrobiologie na VŠCHT a od té doby pracuji v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Přednáším bioinformatiku na VŠCHT i jinde, také jezdím seznamovat s vědou středoškoláky a širší veřejnost.
Co mě baví:
Do práce jezdím na kole, a když to vyjde, chodím po horách. Rád si zahraju a zazpívám, poslouchám jazz a baví mě vařit (a jíst). Rád bych napsal, že trávím hodně času s knížkami, ale momentálně spíš jenom nedám dopustit na dobrou sci-fi. A podporuji skauting.
Všechny články
-
Genetik: Žloutenka i leptospiróza. Potraviny vyhoďte. Zaplavenou studnu vyčistěte až za tři týdny
Práce v zatopených oblastech s sebou nesou riziko infekce. Kromě úplavice a žloutenky typu A hrozí i nákaza krysí horečkou. Na co si dát pozor po povodních?
-
Genetik Pačes: Ptačí chřipku mají už i krávy. Ostražitost je namístě, pasterizace mléka ale funguje
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit?
-
Genetik Pačes: Léčba černého kašle je dobrá a úmrtí výjimečná. Riziko představuje pro miminka
S čím souvisí nárůst infekčních onemocnění, které jsme považovali za vymýcené? Odpovídá molekulární genetik Jan Pačes. Vysvětlí také, proč lidem během vývoje zmizel ocásek.
-
Jan Pačes: Umíme léčit hodně nemocí. Vedlejším efektem je ale nadužívání léků. Pomohla by koordinace
Velkým problémem současné medicíny je nadužívání léků a špatná koordinace mezi jednotlivými lékaři. Jak zabránit tomu, aby pacienti dostávali příliš mnoho léků současně?
-
Genetik Pačes: Jejich výzkum nikoho nezajímal. Teď za vývoj mRNA vakcín získali Nobelovu cenu
Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství převezmou biochemička Katalin Karikó a imunolog Drew Weissman za objev vedoucí k vývoji mRNA vakcín proti nemoci COVID-19.
-
Genetik Pačes: Od umělé inteligence si ve vědě hodně slibujeme. Mluvíme o blízké budoucnosti
Možnosti popularizace vědy, role umělé inteligence nebo mentoring v nové vědecké kariéře. To jsou témata, která na Dvojce komentuje Jan Pačes. Moderuje Zita Senková.
-
Genetik Pačes: Výzkum koronaviru úspěšně pokračuje. Obavy ale začíná vzbuzovat ptačí chřipka
Přesně před třemi lety bylo v Lombardii objeveno první ohnisko nákazy novým typem koronaviru v Evropě. O pár dní později bylo zasaženo i Česko. Jaká je situace dnes?
-
Jan Pačes: Kolik lidí uživí planeta? Možná 10 miliard. Za předpokladu, že lidstvo omezí své nároky
Podle nedávné zprávy OSN žije na planetě Zemi už přes osm miliard lidí. Poslední miliarda přitom přibyla za pouhých 11 let. Kam až může počet obyvatel stoupat?
-
Jan Pačes: I s malými příznaky dlouhodobé následky. Doporučuju mutaci pentagon nedostat!
Molekulární genetik se v rozhovoru zamýšlí nad podzimní vlnou covidu-19. Jaké dlouhodobé následky vám hrozí? A proč se nové mutaci říká pentagon?
-
Jan Pačes: Indický kentaur? Je extrémně nakažlivý. Pandemii ale může spustit i řada jiných variant
Covid-19 je opět na vzestupu. Mohou za to varianty omicronu BA.4 a BA.5. Největší pozornost ale nyní poutá podvarianta kentaur, která může spustit další vlnu pandemie.