Životní motto:
Plně si uvědomit chvíle, kdy se máme krásně.
Co dělám v rozhlase:
Popularizuji biologické vědy, bývám sem tam v pořadech Laboratoř, Meteor a Jak to vidí.
Mimo rozhlas:
Sedím u počítače a hledám zajímavosti v DNA, hlavně to, jakým způsobem se může šířit genetická informace. K tomu jsem se dostal vystudováním biochemie na UK a mikrobiologie na VŠCHT a od té doby pracuji v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Přednáším bioinformatiku na VŠCHT i jinde, také jezdím seznamovat s vědou středoškoláky a širší veřejnost.
Co mě baví:
Do práce jezdím na kole, a když to vyjde, chodím po horách. Rád si zahraju a zazpívám, poslouchám jazz a baví mě vařit (a jíst). Rád bych napsal, že trávím hodně času s knížkami, ale momentálně spíš jenom nedám dopustit na dobrou sci-fi. A podporuji skauting.
Všechny články
-
Genetik Pačes: Od umělé inteligence si ve vědě hodně slibujeme. Mluvíme o blízké budoucnosti
Možnosti popularizace vědy, role umělé inteligence nebo mentoring v nové vědecké kariéře. To jsou témata, která na Dvojce komentuje Jan Pačes. Moderuje Zita Senková.
-
Genetik Pačes: Výzkum koronaviru úspěšně pokračuje. Obavy ale začíná vzbuzovat ptačí chřipka
Přesně před třemi lety bylo v Lombardii objeveno první ohnisko nákazy novým typem koronaviru v Evropě. O pár dní později bylo zasaženo i Česko. Jaká je situace dnes?
-
Jan Pačes: Kolik lidí uživí planeta? Možná 10 miliard. Za předpokladu, že lidstvo omezí své nároky
Podle nedávné zprávy OSN žije na planetě Zemi už přes osm miliard lidí. Poslední miliarda přitom přibyla za pouhých 11 let. Kam až může počet obyvatel stoupat?
-
Jan Pačes: I s malými příznaky dlouhodobé následky. Doporučuju mutaci pentagon nedostat!
Molekulární genetik se v rozhovoru zamýšlí nad podzimní vlnou covidu-19. Jaké dlouhodobé následky vám hrozí? A proč se nové mutaci říká pentagon?
-
Jan Pačes: Indický kentaur? Je extrémně nakažlivý. Pandemii ale může spustit i řada jiných variant
Covid-19 je opět na vzestupu. Mohou za to varianty omicronu BA.4 a BA.5. Největší pozornost ale nyní poutá podvarianta kentaur, která může spustit další vlnu pandemie.
-
Jan Pačes: Studenti mají krušný život. Bez financí od rodičů to není k žití. A stipendia nepomůžou
Česko má dvakrát více doktorandů, než je průměr EU. Studium ale dokončí jen 40 % z nich. Proč? Pomohlo by navrhované zvýšení stipendií?
-
Jan Pačes: Nová varianta koronaviru právě vzniká. Epidemie se nezastavila
Pandemická pohotovost a plošná protikoronavirová opatření skončily. Přesto to neznamená, že by se genetický vývoj epidemie zastavil. Co se bude dít na podzim?
-
Jan Pačes: Omikron se rozdělil. Ani lidé po jedničce nejsou úplně chráněni před dvojkou
Z globálního hlediska virus koronaviru slábne. Přesto jsou státy, které jsou na tom hůře než na začátku pandemie. Bylo plošné rozvolňování namístě? A co nás čeká na podzim?
-
Jan Pačes: Vybíjení křečků z ČR kvůli covidu je trochu panika. Jak ale přenos zastavit, vědci nevědí
Přenos covidu-19 ze zvířete na člověka a zpět byl už pozorován několikrát. Minulý měsíc museli například kvůli onemocnění odevzdat úřadům své křečky lidé v Hongkongu.
-
Jan Pačes: Vznikl tu nebezpečný narativ, že prodělat covid je zdravé. Žádná nemoc ale není zdravá
Výsledky ukazují, že i v Česku převažuje nová varianta omikron. Blíží se další epidemická vlna? Kdy to skončí? A proč je mylná představa, že nakazit se je vlastně dobře?