Genetik Pačes: K USA teď hledí se znepokojením i vědci. Klíčové resorty obsazují antivaxeři a konspirátoři
Nový prezident Spojených států Donald Trump sestavuje svůj tým. Miliardář Elon Musk povede ministerstvo pro efektivitu vlády. Vnitřní bezpečnost zaštítí guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, známá tím, že během koronavirové pandemie odmítla zavést povinnost nosit roušky. O resort zdravotnictví má zájem Robert Kennedy mladší, šiřitel dezinformací a konspirací. Jaký dopad to může mít pro vědu? A jaké důsledky to může mít pro společnost? Odpovídá genetik Jan Pačes.
„Už za Trumpovy první administrativy provázely spolupráci se Spojenými státy a vůbec přístup k vědě problémy. Obavy, kterým směrem se bude věda ubírat a jaké to bude mít dopady nejenom na Ameriku, ale i na světovou vědeckou komunitu, tak logicky panují i teď. Všichni jsme trošku nervózní,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... genetik Jan Pačes.
Těžký kalibr
S obavami se sleduje i to, kdo povede klíčový resort zdravotnictví. Zájem o něj má například Robert Kennedy mladší, který je známý šířením dezinformací a konspirací. Během pandemie koronaviru například prohlásil, že virus by mohl být biologickou zbraní s etnickým zaměřením na bělochy a černochy.
Čtěte také
„Robert Kennedy mladší je bez debat dezinformátor těžkého kalibru. Je to také zapřisáhlý antivaxer. Dokonce už vyhlásil, že jestliže bude mít moc, zruší povinnou vakcinaci ve Spojených státech. Uvažuje ale i o tom, že zruší fluoridování vody, tedy věci, o kterých je medicínská vědecká komunita na základě důkazů velmi dobře přesvědčena, že jsou funkční a že by se měly dělat,“ přibližuje Pačes.
Jakkoli to zní skandálně, administrativa ve Spojených státech má naštěstí celou řadu brzdných a opravných mechanismů. Příkladem může být incident, kdy Donald Trump ještě jako 45. prezident Spojených států navrhoval jako obranu před koronavirem píchat lidem do těla dezinfekci.
„Naštěstí měl za sebou poměrně dobrou odbornou skupinu, která byla apolitická a které se to dařilo zvládat. Spojené státy jsou ale vůbec zajímavé z hlediska toho, jak jednotlivé státy k pandemii přistupovaly a jak nákazu zvládly. Přístup byl hodně odlišný. Korelovalo to nejenom s pravidly, jaká byla nastavena, ale i s politikou států. Ve státech ovládaných republikány byly dopady povětšinou horší než ve státech, kterým vládli demokraté.“
Dezinformace jako cesta k moci
Jan Pačes však upozorňuje, že odpůrci očkování a příznivci spikleneckých teorií úřadují i jinde na světě. Například na Slovensku si teď pozornost za tento postoj vysloužil vládní zmocněnec pro prošetření pandemie Petr Kotlár.
Čtěte také
Dosud neznámý ortoped chce, aby vláda zastavila očkování mRNA vakcínami, dokud se neprokáže jejich bezpečnost a účinnost. Proti jeho doporučení se postavili vědci a vědkyně z Virologického ústavu Biomedicínského centra Slovenské akademie věd. Petr Kotlár tvrdí, že pomocí mikroskopu zjistil z vlastní krve, že mRNA preparáty mění lidskou DNA.
„Je to naprostý nesmysl. DNA není pod světelným mikroskopem vidět. Mnohem více znepokojivé je ale to, že takovýto člověk dostal ve volbách obrovské množství preferenčních hlasů. Velkou podporu má bohužel i zmiňovaný Kennedy mladší, který chtěl kandidovat na prezidenta. A to je to, o čem musíme uvažovat do budoucna. Snaha využít dezinformace k tomu získat moc, totiž potom může mít velké dopady na to, jak se budeme chovat, jestli takový člověk bude mít dost moci na to, aby své šílené ideje prosadil...,“ dodává Jan Pačes.
Související
-
Cyril Höschl: Koronavirus mohl vzniknout v laboratoři. Ani Trump s injekcemi tak úplně mimo nebyl
„Budu teď trochu advokát ďábla,“ přiznává psychiatr v pořadu Jak to vidí... A pouští se do interpretací některých domělých mýtů o nepravd o nemoci covid-19.
-
Je to byznys, odmítal jsem ho vždycky, zpochybnil Fico význam očkování proti covidu-19
Fico během silných vln koronavirové nákazy jako opoziční politik kritizoval tehdejší epidemické restrikce na Slovensku a očkování proti covidu-19 nepodpořil.
-
Dezinformace šířili na začátku pandemie trollové, na podzim už reální lidé jako Trump, říká sociolog
„Dezinformace cílí na lidi, kteří se jimi přejí být zasaženi,“ tvrdí sociolog Václav Štětka. To znamená, že mají tendenci vyhledávat alternativní zdroje informací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.