Jan Kubáček: Komunální volby? Je to vztyčený prst. Voliči politikům jasně ukázali, jak moc naštvaní jsou

26. září 2022

Voliči o víkendu rozhodli, kdo bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím. V čem byly letošní komunální volby jiné? Jakou zprávu vyslaly? A kdo může slavit triumf? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co stojí za fenoménem ostravského primátora Macury a jihočeského hejtmana Kuby, jaký dopad měly na strany kauzy Stoka a Dozimetr i jak obtížné bude sestavit v hlavním městě radniční koalici.

„Komunální volby naplnily očekávání. Účast byla menší. V hojném počtu přišli protestně naladění voliči. A proto se dokázaly prosadit protestní strany,“ komentuje komunální volby politolog Jan Kubáček.

„Zároveň to byl takový vztyčený prstík. Výchovný pohlavek nejenom vládě, ale obecně i centrálním politikům ve smyslu: rychle začněte konat a jednat s námi jinak, nebo budeme ještě rozlítěnější, ještě frustrovanější. A to se může zanedlouho projevit třeba ve volbách prezidentských, krajských nebo evropských.“

Referendum o vládě

Téma komunálních voleb jako referenda o vládě využilo ve svých kampaních nejenom hnutí ANO a SPD, ale stejnou rétoriku přejala posléze i koalice Spolu. „Opravdu to zafungovalo,“ hodnotí host Zity Senkové.

„ Bylo to samozřejmě cíleno do středně velkých a velkých měst, kde lidé volí podle celostátních potřeb, osobního nastavení, životní úrovně či spokojenosti. Část voličů vládních stran kvůli tomu proto k volbám nepřišla. Naopak voliči hnutí ANO a SPD přišli a vysvědčení vládě dali.“

Čtěte také

Podle Kubáčka šlo o zatím nejcelostátnější lokální volby vůbec. Hlasování ovlivnila hlavně tematika cen energií a životních nákladů vůbec. Pokud by kandidáti více akcentovali témata regionální, městská nebo lokální, lidé by mnohem více volili osobnosti a celé volby by byly mnohem barevnější.“

Účast byla pouhých 46 %. „Ukázalo se prostě, že scénářů naštvanosti, vzteku, strachu je u různých voličských skupin několikero. Část voličů prostě jde mobilizačně volit, jde se vyjádřit, bere to jako demonstrativní volbu. Část voličů si řekne: Vy o mě nestojíte, tak já o vás taky ne. Jdu se věnovat jiným povinnostem.“

Nejasný vítěz, jasný poražený

Podle politologa byly víkendové komunální volby kuriózní i v tom, že nevygenerovaly jasného vítěze. O to víc zřejmí jsou ale poražení. „Nabančíno dostala jasně levice. Nejen že nabídla méně volebních kandidátek, ale prostě prožila debakl.“

„Bezesporu se ukazuje, že se jí nedaří oslovit společnost ani v době, kdy se tady objevují obrovská protestní, sociálně vyhrocená témata. Je to velké varování. Z hlediska dlouhodobého rozvoje to může být pro levicová hnutí velmi hraniční a riskantní.“

Čtěte také

Pachuť z voleb zažívají i Starostové. „Dozvuky kauzy Dozimetr a vládních přešlapů se tu projevil. Spousta jejich voličů proto k urnám nepřišla. Relativně méně zbití byli lidovci, občanská demokracie nebo Piráti. Své pozice udrželo navzdory všem kauzám hnutí ANO.“

„Jednoznačným vítězem se ale stala nezávislá sdružení a pak hnutí SPD. Dříve jsme ho znali pouze z regionů, teď se rozšířilo napříč republikou. Skončí sice v opozici, objeví se ale v zastupitelstvech velkých měst. A to je novinka,“ uzavírá Jan Kubáček.

Spustit audio

Související