Vladimíra Dvořáková: Kauza Hlubuček? Děsí mě, s jakými lidmi jsou naši politici v kontaktu. I to, jak se tím až mafiánsky chlubí
Policie stále prošetřuje zásah na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku. Takzvaná kauza Hlubuček už vedla k rezignacím jak v radě hlavního města, tak uvnitř vládního hnutí STAN. Jaké politické dopady může kauza mít? A podle čeho soudit, že jde o systémový problém? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí začínající prezidentskou kampaň, vysvětlí, co se děje v kanceláři ombudsmana Křečka, i to, za jakých podmínek je odvolatelný prezident.
„Starostové a nezávislí (STAN) doteď těžili hlavně z toho, že lidé obecně důvěřují svým starostům,“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí... politoložka Vladimíra Dvořáková. „Kauza Hlubuček obrovsky poškozuje nejen celé hnutí, ale i práci běžných starostů v menších městech.“
Hospodaření bez kontroly
STAN spolu s ODS a TOP 09 přitom v srpnu 2021 odmítli novelu zákona o Národním kontrolním úřadu (NKÚ), která úřadu umožňovala kontrolovat statutární města a firmy se státní nebo městskou účastí. „Kdyby ji tenkrát neodmítly, tuto kauzu bychom tu neměli.“
Čtěte také
Proč zákon neprošel? „Prostě nebyl zájem,“ míní Dvořáková. „Výsledkem je, že celkově 1,5 bilionu korun veřejných prostředků není pod kontrolou nejvyššího auditního orgánu. V tomto jsme asi jediní v západním světě.“
Systémový problém
Kauza se dotkla i některých členů TOP 09. A nejde jen o komunální pražskou kauzu.„Kořeny má ve Zlíně. Z hlediska komunální politiky, kontrolních mechanismů a vlivových osob jde ale skutečně o systémový problém. Nemám ráda odposlechy vytržené z kontextu, ale vždycky mě šokuje styl komunikace těchto lidí,“ přiznává Dvořáková.
„O to děsivější to je, když si uvědomíme, že jde o lidi, kteří mají vytvářet politickou elitu nebo mají vliv na politické špičky našeho státu. Dokonce mám pocit, že se těmi kontakty chlubí. Hrají si na to, že jsou velkými bossy, skoro až mafiánskými.“
„Působí to na mě hrozně. A je to jedna z věcí, která mě asi nejvíce deptá. Není to selhání jednotlivce. Je to o tom, že se politické špičky vyžívají v tom, že mají kontakty a že jim to zvyšuje prestiž.“ Kauza se dotkla i spojenců hnutí STAN Pirátů.
„Piráti jsou nešťastníci. Nejdříve byli vůdčí skupinou, která STAN vytahovala nahoru. Potom při volbách kvůli kroužkování dopadli jako sedláci u Chlumce. Nyní je ještě spojenectví poškozuje. V rámci vládní koalice nejsou moc viditelní. Budou muset hledat cestu, jak být více slyšet. Nemyslím si ale, že by bylo řešení jít mimo vládu. To rozhodně ne,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 4. července 2022
Hostem byla politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Komentátor Adam Černý: Piráti utrpěli velký hák na pravé oko. Přesto by měli jít do vlády
Sestavení nové vlády řeší politici na obou stranách česko-německé hranice. Jak pokračují povolební vyjednávání v Německu? A co mají společného Piráti s německými Zelenými?
-
Adam Černý: STAN má reputační problém. Prezentovali se jako neumazatelní... A teď tu máme skandál
Českou politikou hýbe korupční kauza kolem pražského dopravního podniku a bývalého radního Petra Hlubučka (STAN). Rezignoval i místopředseda hnutí Petr Gazdík. Co bude dál?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.