Jan Konvalinka: Vývoj české vakcíny proti koronaviru? Naivní! Ve světě už se jich přes 115 dávno připravuje

13. květen 2020

Proč nejde zopakovat úspěch profesora Holého v boji s HIV? A kolik vůbec stojí vývoj vakcíny a jak dlouho trvá?

Čtěte také

„Informace o vývoji vakcíny u nás bylo plácnutí do vody. Naivní pokus,“ říká v pořadu Jak to vidí... biochemik Jan Konvalinka. Sám se podílí na vývoji ryze českého testu na přítomnost nového typu koronaviru.

Kolik stojí vývoj vakcíny?

Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd

„Vývoj vakcíny nestojí 30 nebo 50 milionů. Stojí jednu nebo dvě miliardy a možná spíš víc. Ten proces probíhá už na celém světě. Jen minulý týden bylo 115 potenciálních vakcín v různém způsobu rozpracování a sedm bylo v klinických testech. To znamená, že už se na nich měsíce nebo léta pracuje.“

Jak je to ale možné, když nový typ koronaviru je na téhle planetě teprve pět měsíců? „Koronaviry obecně nás trápí už dlouho. Jsou velmi důležitým veterinárním patogenem. U slepic, u kuřat, u prasat a dalších. Kolegové veterináři mají postupy, jak to dělat. A teď mají veliký náskok.“

Plán nekvalifikovaného týmu

Antonín Holý

Konvalinka podepsal prohlášení Učené společnosti ČR, které se proti plánu na vývoji domácí vakcíny vymezuje. „Teď budu hodně zdvořilý. My nejsme ani přesvědčeni o nějaké mimořádné kvalifikaci toho týmu, který ten plán představoval,“ popisuje důvody.

„Nejsme ani přesvědčeni o tom, že by měli nějaký zajímavý nápad, který by umožňoval, že předskočíme Izraelce a Američany, kteří už na tom léta pracují. Vždycky je možné je dohonit. Ale musíte mít nějakou výhodu. Buď musíte mít úplně brilantní nápad, nebo musíte mít zázemí, které jiné země nemají. Tak to bylo třeba u Antonína Holého.“

Proč to Holému s HIV vyšlo?

Holý je objevitelem řady antivirotik využívaných v léčbě HIV/AIDS hepatitidy typu B nebo oparů. „Antonín Holý měl obrovský osobní úspěch. Ale on stavěl na něčem, co konkurence neměla. Stavěl na desetiletích tradice české nukleotidové chemie, která byla vynikající.“

Virolog Jan Svoboda se zabýval výzkumem tzv. retrovirů (některé způsobují nádory nebo jiná závažná onemocnění, jako např. AIDS) a jejich vztahy s hostitelskými buňkami

„Stavěl na tom, že ve stejném domě, kde působil on, působil taky jistý Jan Svoboda, kterému utekla Nobelova cena velmi nespravedlivě. Protože on spolu s Davidem Boltimorem a Howardem Teminem spoluobjevili retroviry. Tady byla velká, vynikající česká virologická škola.“

„Taky tady byly desítky skvělých chemiků, kteří přesně na tomhle dělali. A to se nádherně sešlo v okamžiku, kdy se objevilo HIV. My jsme měli velikou výhodu proti celé řadě jiných států, protože jsme měli tyhle věci pohromadě. A dokonce v jednom domě v Dejvicích.“

Ústav očkovacích látek zanikl

„Zázemí české vědy není špatné. Ale ne ve vývoji vakcín. To tady prostě nemáme. Býval tady výborný Ústav sér a očkovacích látek, který v 90. letech bohužel zanikl. To se nepovedlo. A já v tuhle chvíli nevím o velkém zázemí nebo o něčem, co by nabízelo tu výhodu.“

Další témata rozhovoru: nový typ koronaviru ve světle vědy; vývoj ryze českého testu na přítomnost koronaviru; v čem se liší od SARS; co stále nevíme; proč stále není lék na Ebolu; vývoj vakcíny u nás.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související