James Watt. Jeden z největších vynálezců průmyslové revoluce
To, že máte nápad, neznamená často vůbec nic. Důležitá je vytrvalost a trocha štěstí. Jamesi Wattovi trvalo přes 10 let, než od první myšlenky došlo k realizaci jím vylepšeného parního stroje. V Příbězích z kalendáře se také dozvíte, proč už nepoužíváme míle a lokty, jak se kopírovaly úřední dokumenty v roce 1800, a dostanete návod, jak si postavit domácí varhany. Příběh jednoho z největších vynálezců průmyslové revoluce začíná nedaleko Glasgow 19. ledna 1736.
Související
-
První parní lokomotiva vyrobená na českém území
28. dubna 1900 předali pracovníci Českomoravské továrny na parní stroje do provozu první parní lokomotivu vyrobenou na českém území. Nesla typové označení 97.
-
Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell
Možná, že slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají.
-
767. schůzka: Jak se narodil náš kapitalismus
Převažujícím zdrojem energie zůstávala pro celou první polovinu vodní kola, žentoury či lidská síla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.