Jak si doma vyrobit balkánský sýr

10. červenec 2012

Víte, jak si vyrobit domácí sýr? Máme pro vás rady čtenářů.

Věra Jedličková z Radonic vyrábí doma sýr z kravského mléka následovně:

4 l mléka zahřejeme na 34 °C, odstavíme z plotny, přidáme 2,5 ml syřidla (dávkujeme přesně) doplněného vlažnou vodou do celého objemu injekční stříkačky, dobře promícháme. Asi za 45 minut ztuhlou směs pokrájíme dlouhým nožem na kostky asi 2x2 cm, počkáme asi 25 minut, až se syrovátka začne oddělovat do bílé masy. v hrnci Znovu promícháme, obsah vlijeme do plátýnka, nejlépe čisté hustší pleny, rohy zavážeme, plátýnko zavěsíme, syrovátka odkape. Přibližně za 8 hodin je sýr hotový. Z 8 l mléka je hrudka těžší i pevnější. Syřidlo koupíme v zahradnických potřebách.

Marie Černá z Mníšku doma vyrábí tvrdý sýr následovně:

Potřebujeme 1 kg tvarohu, 1 l čerstvého mléka, 1 lžičku jedlé sody, 2 lžičky soli, 2 lžíce másla. Do vařícího mléka nadrobíme tvaroh a za stálého míchání ohříváme, dokud nevznikne syrovátka. Hmotu scedíme a necháme okapat. Na pánvi rozehřejeme máslo, přidáme okapanou hmotu, jedlou sodu a sůl a mícháme vařečkou, dokud se nevytvoří táhlá hmota (mícháme řádně, aby se hmota nepřipalovala). Přitom můžeme přidat příchutě, třeba sladkou papriku, kmín, česnek nebo pepř. Hmotu nalijeme do mikrotenového sáčku, který vložíme do plastového košíčku, ve kterém se prodávají rajčata.

Doma si můžeme připravit i balkánský sýr:

Za stálého míchání zahřejeme mléko na 28–32 °C a přidáme syřidlo, řádně promícháme, přikryjeme utěrkou a necháme 10–12 hodiny stát. Poté syřeninu vařečkou hrubě narušíme, nalijeme ji do látkového sáčku a vylisujeme. Když je syřenina tuhá, naložíme ji do solného roztoku a dáme nejméně na 24 hodiny do chladničky. Solný roztok připravíme z 1 l vody a 400 g soli.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser