Jak připravit levanduli a další trvalky na zimu

21. říjen 2013
Rada pro tento den

Řada zdomácnělých trvalek nepotřebuje žádnou předzimní péči, některé zvládnou i nejsilnější mrazy a na jaře opět bez újmy vyraší.

Mezi takové druhy patří třeba plamenka (Phlox), zlatobýl (Solidago), třapatka (Rudbeckia), oměj (Aconitum) a jiné. Ovšem pro řadu dalších jsou české zimy těžkým obdobím, a musíme je na ně náležitě připravit. Tradičně mají problém polodřevité středomořské druhy a pak novinky ze zahradních center, které se objevují v posledních letech.

Levandule
Velkým oříškem bývá levandule (Lavandula). Příčin bývá několik, nejčastější chybou pak fakt, že levanduli na podzim stříháme. Tvar keříku udržujeme zásadně pouze jarním řezem, na který je čas, až když rostlina začne sama rašit. Kromě zimy vadí levanduli také vlhkost, proto nikdy nesmíme jako ochranný materiál použít listí nebo trávu. Je-li zima mírná nebo s častými oblevami, nedají na sebe v takovém případě houbové choroby dlouho čekat. Problémem je i přemokření substrátu, proto bychom při výsadbě měli na stanovišti vytvořit dostatečnou drenáž. Klíčem k úspěchu je rovněž slunné stanoviště. Jako nejlepší ochrana proti zimě se u levandule osvědčila netkaná bílá textilie, kterou rostliny v několika vrstvách přikryjeme.

Podobně jako o levanduli se postaráme také o dřevnatějící bylinky, jako jsou šalvěj či tymián.

Jak s dalšími rostlinami
Rozmarýn naši zimu nepřečká a jakékoliv pokusy o ochranou zimní nastýlkou končí neúspěchem. Rozmarýn musí zimovat v bezmrazém, nejlépe světlém prostoru s optimálními teplotami 5–10 °C, kde ho během zimy jen velmi mírně zaléváme.
Boubelka (Platycodon) stejně jako levandule vyžaduje plné slunce, a pokud tento fakt respektujeme, zvládne i zimní období bez újmy. Ač se to na první pohled nezdá, snese až –25 °C. Mladé rostliny boubelek se ale vyplatí před zimou přece jen ochránit. Vedle netkané textilie můžeme použít i kůru nebo k rostlině jen přihrnout zeminu.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.