Jak předcházet chorobám jahodníku?

20. březen 2013
Rada pro tento den

Úrodu sladkých jahod i celé porosty jahodníků mohou zcela zničit houbové choroby. Jak se tyto nepříjemné nemoci projevují a jak jim předcházet?

Jahody ještě před tím, než zčervenají, měknou až do kašovité konzistence. Sice neztratí jahodovou chuť, ale dají se zpracovat jen na džem. Stává se to u stáleplodících i jednoplodících odrůdách: na některých rostlinách jsou zároveň bledé změklé i normálně červené jahody.

Phytophthora cactorum
Takové příznaky signalizují přítomnost houbové choroby – tzv. fytophtorové hniloby rhizomů a plodů jahodníku (Phytophthora cactorum). Choroba je velmi variabilní a napadá celou řadu dalších kulturních i volně rostoucích rostlin. Onemocnění se vyskytuje především na těžších a vlhčích stanovištích a šíří se zejména za deštivého a teplého počasí (přes 20 °C). Vadnutí a odumírání rostlin podporuje následné teplé a sušší počasí.

Pozor i na další nemoci
Podobné měknutí a poškození zrajících plodů však může způsobovat i zhoubnější krčková a kořenová hniloba jahodníků (Phytophthora fragariae), případně plíseň šedá (Botryotinia fuckeliana), přehnojení dusíkem a další faktory.

Kam jahody umístit a jak o ně pečovat?
V prevenci proti výše uvedeným nemocem je důležitý výběr vhodného stanoviště. Nevhodné jsou těžké vlhké půdy a volba odolnější odrůdy (např. Karmen, Korona, Senga sengana, Bounty, Adriana). Vysazujeme jen zdravé sadby, vybrané stanoviště využíváme maximálně tři roky. Odstraňujeme rostliny s nezdravým vzhledem. Tam, kde se choroba v minulosti vyskytovala, nesázíme jahodník pět let. Dbáme na to, aby půda nebyla stále přemokřena. Osvědčila se výsadba sazenic na vyvýšené hrůbky. Nejpozději 5 dní před počátkem sklizně snížíme závlahy na minimum.

Další podrobnosti najdete na www.iReceptar.cz

Spustit audio