Já jsem v partě věnečků. Je to dokonalý dezert, tvrdí cukrářka Iveta Fabešová

10. červenec 2023

Věneček nebo větrník? To je otázka, kterou cukrářka Iveta Fabešová položila na sociálních sítích. „Strhla se kolem toho šílená diskuse,“ vzpomíná. Čemu dává přednost ona sama? Co v její kavárně teď nejvíc frčí? Je rozdíl mezi šodó a vanilkovým krémem? Už neutíká před zákazníky? Jak pracuje na nových receptech a kde bere inspiraci?

„Já jsem v partě věnečků,“ přiznává se Iveta Fabešová. „Proč? Větrník mi přijde takové větší a těžší porce, zatímco věneček splňuje z mého pohledu vše, co očekávám od dezertu. Velikost tak akorát, miluju žloutkovo-vanilkový krém, sladký fondán nahoře a to křupavé a současně měkké odpalované těsto! Je to dokonalý dezert.“

Rivalita mezi vyznavači větrníků a věnečků jí připadá vtipná. „Je to věčné téma a baví mě to. Ve chvíli, kdy jídlo vzbuzuje emoce, tak je to dobře,“ uzavírá cukrářka Iveta Fabešová.

autoři: Tereza Bebarová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.