Ivan Hoffman: Pro spoustu lidí se stal Assange inspirací a teď se navíc může stát i mučedníkem
Sedmiletý azyl Juliana Assange na ekvádorské ambasádě v Londýně skončil zatčením. „Je to padouch, nebo hrdina,“ ptá se v pořadu Jak to vidí komentátor Ivan Hoffman.
Julian Assange se na ambasádě skrýval od roku 2012 před hrozbou zatčení na základě obvinění ze znásilnění, kterého se měl dopustit ve Švédsku. Současně mu hrozilo vydání do Spojených států, které poškodil zveřejňováním tajných informací na internetu.
Ukázal, že politici nejsou úctyhodní
„Asi by nebylo aféry kolem Assange, kdyby informace, které nabídl, nezveřejnili novináři,“ myslí si Ivan Hoffman. „Většina z nich se tehdy před sedmi lety rozhodla, že jejich zveřejnění je ve veřejném zájmu a že nejde o to, jak politici vypadají, ale jací jsou.“
„Assange sice nezpůsobil škodu nikomu napřímo, ale zveřejněním tajných diplomatických depeší docílil devastujícího účinku na důvěryhodnost politiků. Začali mu proto vyčítat, že vybírá pouze tu pravdu, která škodí jedné straně. Vyváženost se ale v Assangově případě nedá vyžadovat, záleží také na novinářích, co si z těch depeší vyberou a co zveřejní.“
Co čeká Juliana Assange teď?
„Pro spoustu lidí se stal Assange inspirací a teď se navíc může stát i mučedníkem,“ domnívá se komentátor. „Lidé vždy budou mít zájem o to, co je tajné. A novináři vždy budou tyto věci zveřejňovat. Assange tedy sice skončí na dlouhou dobu ve vazbě, ale inspiroval spoustu lidí, kteří budou dělat to, co on.“
Má šanci na spravedlivý a nestranný proces? „Politikům způsobil takovou morální škodu, že se obávám, že bude souzen tak dlouho, až ve vězení zůstane do smrti. Možná když se na něj zapomene, tak se ještě na svobodu podívá. Ale teď ho podle mne nečeká nic dobrého.“
Další témata rozhovoru: Z vlády odcházejí Dan Ťok a Marta Nováková. Co očekávat od jejich nástupců? Podaří se nominačnímu zákonu omezit přidělování politických trafik? Novým předsedou hnutí STAN se stal Vít Rakušan. Přinese personální změna v čele strany i změnu její politiky? Jaká rizika přináší nevyvážená česko-čínská obchodní bilance? A jak je propojen telekomunikační byznys se světem politiky?
Související
-
Andor Šándor: Čučkaři? Tajné služby pomáhají vládám vládnout
Proč prezident Miloš Zeman bagatelizuje výroční zprávu BIS?
-
Bohumil Pečinka: Bez jasné bezpečnostní koncepce státu nás kdokoli může „vypnout“
Má Česká republika jasnou zahraniční a bezpečnostní politiku? A je naše infrastruktura dostatečně chráněná před ohrožením zvenku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.