Bohumil Pečinka: Bez jasné bezpečnostní koncepce státu nás kdokoli může „vypnout“
Má Česká republika jasnou zahraniční a bezpečnostní politiku? A je naše infrastruktura dostatečně chráněná před ohrožením zvenku?
„Můžeme si myslet o zahraniční politice Polska a Maďarska v posledních osmdesáti letech, co chceme, ale tyhle dva státy mají nějak vyjasněnou zahraničněpolitickou koncepci. Česká republika ji nemá,“ tvrdí v pořadu Jak to vidí komentátor Bohumil Pečinka.
„Krásně se to demonstruje na tom, jakým způsobem se u nás diskutuje o bezpečnostních otázkách jako, jestli čínské technologie používat, nebo nepoužívat ve veřejné správě a v citlivých oblastech, které mohou v případě ohrožení ochromit chod státu,“ vysvětluje. „Ta debata je na velmi nízké úrovni. Politici se udávají a kritizují přes média, přestože tyhle věci by si měli nejdříve vyjasnit samy tajné služby, které si platíme, a politici v Bezpečnostní radě státu.“
Co nás ohrožuje?
„Když neexistuje základní bezpečnostní koncepce státu a když nevíte, co s ní chcete dosáhnout, jste třtina ve větru se klátící a podléháte zájmům různých ekonomických skupin, pro které může být výhodnější tu udělat nějaký velký obchod s Ruskem, tu s Čínou…“ říká Bohumil Pečinka a zdůrazňuje, že těmto vlivům by zahraniční politika státu neměla podléhat. „Ta by měla být silná a měli by ji sdílet všechny strany,“ dodává.
V době kybernetických bezpečnostních rizik, kdy nás může nějaká jiná země kdykoliv během pěti minut „vypnout“, to platí o to víc. Pokud to tak nebude, hrozí podle Bohumila Pečinky, že bude Česká republika a její infrastruktura snadno napadnutelná.
Další témata rozhovoru: Proč by se měli voliči zajímat o květnové volby do evropského parlamentu víc než v minulých letech? A jak by se k nim měly postavit české politické strany? Užívá Čína své technologické výrobky ke špionáži? Jaké bylo při pohledu zpět české předsednictví Radě Evropy v roce 2009? A dá se předpovědět, co bude určovat naše příští předsednictví? A jak zamíchají českou politikou chystané sjezdy politických stran?
Související
-
Ilona Švihlíková: Představuje Huawei bezpečnostní riziko? Národní úřad varuje jen na pokyn Američanů
Národní úřad varuje před přístroji Huawei. Podle ekonomky je za tím, ale jen komerční boj a geopolitika mezi USA a Čínou. A připomíná kauzu Snowden.
-
Vladimíra Dvořáková: Vláda má mít koncepci zahraniční politiky. Nemá zaznívat mnohohlas
Novým kandidátem ČSSD na ministra zahraničí je Tomáš Petříček. Na ministerstvu je teprve dva měsíce, předtím působil jako asistent europoslance Miroslava Pocheho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.