Andor Šándor: Čučkaři? Tajné služby pomáhají vládám vládnout
Proč prezident Miloš Zeman bagatelizuje výroční zprávu BIS?
Proč prezident ČR bagatelizuje zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS)? „To nevím,“ přiznává ve vysílání Dvojky bezpečnostní poradce Andor Šándor. „Ale nepamatuju se, a to jsem žil a pracoval na západě, že by někdy nějaký představitel demokratického světa, natož autoritářských režimů, ve veřejném projevu kritizoval vlastní zpravodajskou službu.“
Nahrávání šmejdům
„Když řekne jeden z nejvyšších ústavních činitelů, příjemce zpráv, že BIS jsou čučkaři a že jejich informace k ničemu nejsou, je to, jako když řeknete všem šmejdům, lumpům, darebákům, teroristům: Tady u nás se vám povede ledacos.“ A vzápětí dodává: „Tajné služby pomáhají vládám vládnout.“
Důkazy chybí
Na druhé straně ale Šándor upozorňuje na rozpor, že tajná služba vydává veřejné zprávy. „Přichází v ní s řadou tvrzení, která běžní občané vnímají znepokojivě, ale ta tvrzení nemají žádný důkaz. A to BIS pro veřejnost nebude dělat,“ připomíná. „Na našem území operují zpravodajské služby možná všech zemí, které zde mají ambasády.“
Další témata rozhovoru: opakovaný návrh na jmenování šéfa BIS Michala Koudelky generálem; bagatelizace zprávy BIS prezidentem; jak funguje BIS; žluté vesty, hořící auta a barikády ve Francii; bezpečnost na vánočních trzích.
Související
-
Andor Šándor: Nejasnosti v případu Skripal. Když se Smoljak–Svěrák zkombinuje s Horákovou
Jak doopravdy probíhá sledování agenta jinými agenty? O čem se nemluví? Proč měl vůbec Skripal zemřít? A proč Britové neukážou, že žije?
-
Andor Šándor: Hackerská hrozba je vážná. Budeme se jí konečně i vážně bránit?
I lobbista Ivo Rittig má lepší kybernetickou ochranu než ministerstvo zahraničních věcí. Přitom vytahování informací z e-mailových schránek není to nejhorší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.