Ivan Hoffman: Policejní ochrana lokálních politiků? Jde o zpravodajskou hru. BIS je filiálkou CIA

4. květen 2020

Podle Respektu u nás operuje ruský špion. Trojice českých politiků dostala policejní ochranu. „Nevím, jestli k tomu úřady měly důvod,“ říká komentátor. Zajímalo by ho hlavně, kdo to bude platit.

Podle týdeníku Respekt do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb s jedem ricinem. Článek označila ruská ambasáda za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích. Čeho jsme tady svědky?

Zpravodajská hra BIS

„Je to nesmírně zajímavý fenomén, kdy lokální politici a privátní média ovlivňují zahraničněpolitickou agendu státu,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... komentátor Ivan Hoffman.

Čtěte také

„Tato zpravodajská hra je ale mráčkem, ze kterého nakonec pršet nebude. Nemyslím si, že budeme vyhošťovat ruského velvyslance. A taky na druhou stranu určitě nepředpokládám, že nám Rusové zavřou kohoutky s plynem a ropou.“

„Já současnou Bezpečnostní a informační službu vnímám jako filiálku CIA v České republice. Rozumím tomu, že nás varují zrovna před Rusy, před Číňany. Protože to je geopolitická konkurence Američanů, s kterými jsou zadobře a od kterých dostávají vyznamenání za zásluhy.“

Kdo tu provokaci zaplatí?

Odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6 nebo naopak postavení pomníku Vlasovovi v Řeporyjích je podle komentátora cílená provokace lokálních politiků. Starostové Ondřej Kolář (TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) si prý jen budují image rebelů.

Čtěte také

„S policejní ochranou bych si ale nepřipadal jako rebel, kterého všichni obdivují, ale jako bačkora, který neumí nést osobní odpovědnost za to, co natropil,“ glosuje Hoffman. Neměly ale úřady důvod k přidělení takové ochrany?

„Nevím. V každém případě bych jako daňový poplatník upřednostnil, aby náklady na policejní ochranu nešly ze státního rozpočtu. Měla by je uhradit příslušná městská část nebo nejlépe strana, za kterou daný rebel kandidoval.“

Další témata rozhovoru: proměny předvolebních kampaní 30 let po první svobodné kampani; napětí ve vztazích s Ruskem kvůli kauze Koněv; start CNN Prima News v Česku.

Spustit audio

Související