Hydrolog Jan Daňhleka: S počasím jsme na tom teď výborně. Je to vidět na vegetaci
Pět let se u nás budoval srážkový deficit. „Teď ale sucho není tím problémem, který bychom měli,“ směje se odborník z Českého hydrometeorogického ústavu.
„V červnu loňského roku začalo pršet a od té doby jsme se vrátili do režimu, který je typický,“ pochvaluje si v závěru pořadu Jak to vidí… Jan Daňhelka. „Vždy po velkých výkyvech musíme očekávat, že se vrátíme k něčemu, co je normálnější průběh.“
„I letos jsou měsíce spíš srážkově průměrné nebo lehce nadprůměrné. Vody máme dost. A krásně je to vidět na vegetaci, která se držela. Až teď poslední měsíc byl takový sušší. Nespadla necelá polovina toho, co je normální. Ale to už je stejně po konci vegetační sezony.“
Sucho místy stále je
Daňhelka připomíná, že v minulosti se na našem území budoval srážkový deficit pět let. „Momentálně máme vody celkově dost. Neznamená to ale, že úplně všude. Třeba v oblasti pravostranných přítoků dolního Labe, Ploučnice apod., jsou podzemní vody pořád velice nízko.“
„Je to ale tím, jak jsme se po tom suchu zahojovali. Tady těch srážek bylo méně a navíc místní geologická struktura vyžaduje dlouhodobější plnění, protože její objemy jsou velké. Takže tam pořád panuje sucho.“
Sucho není ten problém
„Celkově ale můžeme říct, že sucho v České republice skončilo úderem loňských povodní. A od té doby nám opravdu prší tak, že sucho není tím problémem, který bychom měli,“ uzavírá pozitivně Jan Daňhelka.
Další témata rozhovoru: pochopení procesu klimatické změny a letošní Nobelova cena za fyziku; změna klimatu jako politické téma v německých volbách; jak by měla vypadat účelná zelená politika; sucho.
Související
-
Adaptace na sucho a změnu klimatu. Expedice za nejzajímavějšími inovativními projekty v ČR
Jak jsme připraveni na globální změnu klimatu? Další výpravu za poznáním a zábavou připravili Markéta Ševčíková a Josef Kluge.
-
Jan Daňhelka: Schopnost adaptace nám umožnila ovládnout planetu. Její plundrování ale musí skončit
Změny klimatu a oteplování bere většina vážně. Vyplývá to z průzkumu pro Český rozhlas Rozděleni klimatem. Jsou namístě obavy ze zániku civilizace? Co dělat pro změnu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.