Horská túra, divoká řeka nebo jízda na vodním banánu. Cestovní pojištění si sjednejte včas a v dostatečné výši
Letní měsíce lákají k překonávání hranic, ale i ke zkoušení nových věcí – třeba zážitkových sportů. Spolu s adrenalinem a radostí však přinášejí tyto aktivity také spoustu rizik. Sjednat si správné cestovní pojištění je proto základ. Kdy stačí to klasické, a kdy je třeba uvažovat o nadstandardu? Existuje něco, co pojistit nelze? A jak řešit situaci, kdy se pojišťovna k odškodnění nemá? Radí právník.
„Pokud člověk jede k moři a chce se tam koupat, postačí mu klasické základní zdravotní pojištění. Pokud ale zvažuje vysokohorskou turistiku, sporty typu paragliding, kaňoning, rozhodně by se měl zamyslet, jaké pojištění si zakoupí,“ říká na úvod vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.
Do hor s respektem
I třeba obyčejná procházka v horách se totiž může prodražit. „Pojišťovny sice horské túry po turistickém chodníku až do 3 500 výškových metrů za rizikový sport nepovažují. V momentě ale, kdy se ztratíte a z chodníku sejdete, stává se z obyčejného sportu sport rizikový, a pojišťovna už vás nemusí odškodnit.“
Proto je podle odborníka vždycky lepší pojistit se u rizikovějších sportů o stupínek výš. „Rozhodně nedoporučuji spoléhat se na běžné pojištění k bankovní kartě. Bude-li nutné, aby pro vás do hor přiletěl vrtulník, pojištění z platební karty nebude dostačující,“ varuje Petr Šmelhaus, který se zrovna vrátil z náročného vysokohorského přechodu Korsiky.
Jakou pojišťovnu vybrat?
Základní otázkou, kterou si každý při výběru pojištění klade, je, kterou pojišťovnu oslovit. Zatímco základ, který pojišťovny nabízejí, je obvykle srovnatelný, limity pojistného plnění se mohou lišit.
Rozdíl je i v tom, jak pojišťovny řeší odpovědnost za škodu, kterou klient způsobí. „Cestovní pojištění je složenina několika různých pojištění dohromady. Vedle pojištění proti úrazům a proti náhlým nemocem v sobě zahrnuje také prvek majetkového a odpovědnostního pojištění. Všechny tyto druhy pojištění je potřeba si zkontrolovat a zejména u odpovědnostního pojištění je potřeba být velmi opatrný. Pokud na někoho v horách svalíte kámen a bude muset přiletět vrtulník, budete za škodu odpovědní vy. Proto je dobré nastavit limit plnění dostatečně vysoko.“
Petr Šmelhaus však varuje ještě před jednou věcí. „Cestovní pojištění je často úplně to poslední, na co si vzpomeneme. Jenže nebezpečím už je i cesta na dovolenou. Dokonce větším než samotný pobyt. Proto je dobré pojistit se včas, protože i nehoda na silnici může být částečně kryta z cestovního pojištění.“
Související
-
Cestovní pojištění podražilo oproti loňsku o téměř 20 procent. V zahraničí zdražuje lékařská péče
U nejvyšších balíčků krytí, se pojištění pohybuje v rozmezí od 900 až 1300 korun. Právě zdražení, které proběhlo v tomto rozsahu, znamená 200 až 250 korun na jedné pojistce.
-
Jak levně a na vlastní pěst procestovat celý svět. Mistrovský kurz cestovatelky Teru Menclové
Jak vyhmátnout levné letenky, za jaké ubytování vyměnit drahé hotely a jak se stravovat chutně a kvalitně mimo vyhlášené turistické restaurace?
-
Hory jsou nebezpečné hřiště, nejtěžší je umět to otočit, vypráví horský vůdce
Jak se vydat do hor, i když člověk nemá zkušenosti? A proč by člověk nikdy neměl zapomenout, že hory jsou nebezpečné?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.