Hledání Lišky Bystroušky. Skutečně existovala, nežila na Brněnsku, ale na Hané

Vydejte se po stopách sympatické a moudré lišky, kterou proslavil Leoš Janáček po celém světě, společně s autorem pořadu Stanislavem Motlem. 

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2014
V dokumentu hovoří výtvarník a řezbář Jaroslav Beneš, pracovnice muzea Hana Heidenreichová, Luděk Štipl a doktor Ctirad Lolek.

Do našeho povědomí vstoupila jako Liška Bystrouška. Svobodomyslná, nespoutaná, všemi mastmi mazaná… Liška, která je díky hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi a jeho opeře proslulá dnes doslova po celém světě.

Všeobecně se ví, že duchovními otci Lišky Bystroušky jsou malíř Stanislav Lolek a novinář Rudolf Těsnohlídek. Lišku Bystroušku si však nevymysleli. Věřte, nebo ne, skutečně existovala. Nikoliv na Brněnsku, jak si leckdo myslí, ale na Hané.

Hukvaldská obora - liška Bystrouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.