Historie Winternitzovy vily a naší rodiny je nekonečný příběh, přemítá kameraman David Cysař
Jeho rodině patří slavná Winternitzova vila od architekta Adolfa Loose na pražském Smíchově. „Začal jsem o tom něco tušit až po sametové revoluci. Do té doby to bylo tabu,“ ohlíží se. Chodí do vily hodně pamětníků? Co je zážitkové přenocování? Nabízí vila koncerty a divadlo? Jaká byla historie rodiny? Zachovalo se něco z původního zařízení?
„Správa objektu padla tak trochu na má bedra,“ usmívá se. „Se ženou jsme chtěli budovu naplnit duchem a obsahem. Říkali jsme si, že by bylo hezké připomínat historii naší rodiny, holocaust, nacisty a komunisty. Byl to náš sen a uskutečnilo se to díky zbytku naší rodiny, která nám dala tu možnost,“ vypráví kameraman.
Začalo to pokusem otevřít na týden Winternitzovu vilu veřejnosti. „Přišlo pět tisíc lidí a my pochopili, že mají zájem. Před šesti lety jsme se rozhodli udělat výstavu o naší rodině a to byla chvíle, kdy člověk začne toto téma zkoumat. Mám pocit, že je to nekonečný příběh. Už teď cítím, že bych mohl jít do větší hloubky. Spoustu věcí ještě nevím. Je to cesta,“ uzavírá David Cysař.
Související
-
Talent ve stínu velkého architekta. Osudové ženy: Claire Becková-Loosová
Třetí manželka o 34 let staršího architekta Adolfa Loose. Bilingvní spisovatelka, nadějná fotografka. Manželovi vzdorovala, ve svých pamětech mu ale vystavěla pomník.
-
Vila Tugendhat je obrázkem našich dějin, říká Julius Ševčík, tvůrce filmu Skleněný pokoj
Režíroval Normal, Restart, Masaryk a nejnověji Skleněný pokoj. „Je to příběh vily Tugendhat a román je bestseller,“ prozrazuje Julius Ševčík v Blízkých setkáních.
-
Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit, doufá architekt Josef Pleskot
Jak vnímá Pražský hrad? „Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování,“ popisuje.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.