Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit, doufá architekt Josef Pleskot

3. únor 2023

„Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování, což silně ovlivňovalo tehdejší společnost,“ odpověděl architekt Josef Pleskot na otázku, jak vnímá Pražský hrad. Zaskočila ho nabídka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla? Chystal se k odpočinku? Co soudí o zátarasech na Pražském hradě a jak pohlíží na svět pod magistrálou?

Představa Josefa Pleskota se prý ale časem začala rozplývat. „Přišlo postupné zastírání toho symbolu, který se mi vzdaloval. Na konci byl úplný blackout. To bylo opravdu hrozné, co jsem v posledním roce vnímal z toho symbolu státnosti a demokracie. Ale teď se mi zdá, že by se mohlo trochu rozsvítit,“ vyjadřuje naději.

Z pohledu architekta bude složité navázat tam, kde se před lety přestalo. „Prezident Masaryk na to přišel s Plečnikem. Václav Havel se pokoušel té věci také přijít na kloub a hodně se mu to dařilo. Mohli jsme navazovat, ale nenavazovali jsme. Teď budeme zase muset odkrýt cestu, jak se napojit na Masaryka a na Havla,“ uzavírá Josef Pleskot.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související