„Hádka není boj. Nejde o to vyhrát,“ říká psychoterapeutka. Jak se správně pohádat?

14. květen 2019

Spouštěčem hádek jsou často prkotiny nebo neřešené problémy ve vztahu. „Hádky jsou potřebné a zdravé. Musí ale mít nějaký řád,“ myslí si psychoterapeutka Jana Tamchynová.

„Hádky jsou důležité, potřebné a zdravé. Je tam ale jedno velké ALE. Musí to být hádka, která má nějaký řád, směřuje k nějaké dohodě nebo poznání,“ říká psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Neurážet, neponižovat

Harmonické páry, které spolu chtějí být, dodržují určité zásady. „Druhého neponižujeme, nevysmíváme se. Snažíme se pochopit, proč se hádá, o co mu jde. Pro nás to může být okrajový problém, ale protože partner jde do konfliktu, má pro něj ta věc cenu.“

Situace, kdy se jeden odmítne hádat a odchází, může druhého rozžhavit doběla. „Ale po tom emočním opadnutí si můžete říct: Uvaříme si kávu a promluvíme si o tom. U párů, které se spolu sžívají, je důležité, aby si hádkami prošly.“

Trucování po hádce je trestem

Uražená (ilustrační foto)

V hádce jsme schopni ublížit člověku něčím z minulosti. Když emoce opadnou, je dobré si o tom popovídat. „Partner například vysvětlí, že to potřeboval ze sebe dostat, ale uvědomuje si, že je to nefér. Ten druhý pochopí, že i ten druhý je zraněný a má své emoce.“

Co dělat, když druhá strana nechce po hádce vůbec komunikovat? „Trucování je jakýmsi trestem. Je to přístup z pozice moci, což by vůbec být nemělo. Je ale potřeba rozlišit, kdy někdo potřebuje po hádce situaci jen vydýchat a kdy už je truc. To je známka emoční nezralosti. Úlohu hrají i modely, které si člověk přinesl z rodiny.“

Vyvíjí se hádky s věkem? Jak nastavit pravidla při hádce? Můžeme se podle těchto pravidel hádat v práci?

Spustit audio

Související