Giordano Bruno. Kněz, který předpokládal existenci mimozemšťanů
Bible hovoří o stvoření světa jasně. Jenže vědecké objevy tento obraz stále více nahlodávaly. Církev byla zahnaná do kouta a musela reagovat. Na hranici postavila Giordana Bruna. Není náhoda, že se stal v roce 1600 posledním člověkem, kterého inkvizice v Římě upálila. Rodák z Neapole byl jednou nohou v maléru prakticky celý život. Když se kvůli zradě dostal do moci inkvizice, téměř sedm let ho vyslýchali a mučili. Své myšlenky ale neodvolal.
Giordano Bruno odmalička vynikal bystrou myslí, univerzitu vystudoval za poloviční dobu, a čím více věděl, tím více rozporů v křesťanské dogmatice nacházel. Sice se stal mnichem a knězem, ale kvůli četbě zakázaných knih jej předali inkvizici. Bruno utekl a vydal se na patnáctiletou cestu napříč Evropou.
Svými schopnostmi a znalostmi uchvátil francouzského panovníka i anglickou královnu. Vyvolal také řadu incidentů, rozepří a půtek. Vyznačoval se totiž značně domýšlivou, popudlivou a sebestřednou povahou, která dráždila okolí snad ještě víc než jeho kacířské učení.
Mučili ho téměř sedm let
Když se kvůli zradě přece jen dostal do moci inkvizice, téměř sedm let ho vyslýchali a mučili. Své myšlenky ale neodvolal. Nadále tvrdil, že vesmír je nekonečný a existuje v něm nekonečně mnoho sluncí, tedy hvězd, kolem nichž obíhají planety. Proto také předpokládal, že někde jsou další obydlené světy.
Bruno je dnes jedním z nejznámějších mužů, kteří položili život na oltář vědy a je symbolem útlaku svobodného bádání ze strany církve. Když nad ním papežská komise vynesla ortel smrti, řekl: „Zdá se, že ho vynášíte s větším strachem, než s jakým já mu naslouchám.“
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
346. schůzka: Zasněný čas hvězd a mandragory
Zvláštní osobní záliby Rudolfa II. začaly většinu současníků zajímat tehdy, když bylo zřejmé, že jim císař věnuje mnohem víc času a pozornosti než vladařským povinnostem.
-
Proč se říká „A přece se točí“?
„Eppur si muove!“ Neboli: „A přece se pohybuje!“ Tak doslova to před inkvizičním soudem řekl Galileo Galilei. Tedy prý.
-
354. schůzka: Syn čarodějnice (2. část)
Tycho Brahe, císařsko-královský dvorní astronom a tajný císařský rada, prosadil, že se Rudolf II. uvolil dát si mistra Jana Keplera představit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?