Fernet: Ani nacisti si nedovolili vyhodit židovského mistra, který jako jediný znal recepturu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Reklama na destilát firmy Stock Cognac Medicinal, ve které Lionello Stock v roce 1927 namíchal první fernet
0:00
/
0:00

Černý švihák, lak na rakve, mačkané štěnice, fermež, nafta, dech mrtvé milenky. To všechno je fernet, alkoholický kořeněný bitter, podle více než 90 let staré receptury.

Připravili: Jitka Škápíková, Jan Kovařík
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Hudba: Jiří Litoš
Premiéra: 18. 6. 2019

Za to, že se fernet dostal i do české kotliny, může Lionello Stock. Jeho rodina sice pocházela z Frankfurtu, ale usadila se na jaderském pobřeží. A když se mladý Lionello jednou procházel přístavem ve Splitu kolem lodí, které vyvážely hroznové víno, dostal nápad: Co takhle místo révy vyvážet rovnou hotové víno?

S přítelem Carlem Camisem pak roku 1884 založili nedaleko Terstu firmu na výrobu vína a koňaku Camis a Stock. Podnikání se dařilo a lodě s jejich produkty brzy mířily do celého světa. Po skončení první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska ale začaly problémy.

Jak fernet dobyl Božkov

Domácí trhy se staly zahraničními a export narážel na všemožné překážky. Ale nebyl by to Lionello, aby nedostal další nápad: Založí si v zemích bývalého mocnářství vlastní pobočky. U nás mu padl do oka Božkov.

Logo značky Fernet-Branca

V Božkově byla od nepaměti oblíbená ovocná pálenice, kam své výpěstky sváželi lidé ze širokého okolí. Lionello Stock tu v roce 1920 postavil na nohy dříve vyhořelou malou výrobnu ovocných destilátů. V Plzni-Božkově založil dceřinou společnost nazvanou Stock Cognac Medicinal. Vyráběl likér podle receptury, kterou měl uloženou v sejfu a kterou střežil jako oko v hlavě.

Fernet Stock vs. Fernet Branca

Lionello měl s konkurenční firmou Fernet Branca Distilery džentlmenskou dohodu: Stock nebude vyrábět hořké bylinné likéry a Branca nepůjde do výroby brandy, tedy alkoholických nápojů získaných destilací fermentovaných ovocných šťáv.

Reklama na destilát firmy Stock Cognac Medicinal, ve které Lionello Stock v roce 1927 namíchal první fernet

Branca ale dohodu porušil, a tak Lionello v roce 1927 namíchal svůj první Fernet Stock. Šlo o první výrobek Stocku Plzeň bez obsahu vinného destilátu, tím pádem i cenově dostupnější.

Němci neuměli fernet vyrobit

Po nástupu nacistů k moci museli Stock Plzeň opustit všichni neárijští zaměstnanci. Vedoucím výroby ale paradoxně zůstal Žid Arnošt Müller, mistr destilatér. A proč? Němci sami nebyli schopni fernet vyrábět, a pan Müller jako jediný tehdy znal recepturu.

Po válce přešla likérka pod národní správu. V roce 1947 se nakrátko vrátila zpět do rukou italského majitele a Lionello Stock mohl opět výrobu Fernetu Stock rozjet naplno. To trvalo pouhý rok, po komunistickém převratu byla firma znárodněna. Krátce nato pan Lionello zemřel.

Jaká je historie výroby alkoholu? S kým je spojená první zmínka o fernetu? Jak vzniklo slovo fernet?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související